2,3 Milyar Kişi Sosyal Medya Kullanıyor

2,3 Milyar Kişi Sosyal Medya Kullanıyor

2,3 Milyar Kişi Sosyal Medya Kullanıyor

10438
0
PAYLAŞ
2,3 milyar kişi sosyal medya kullanıyor

Dünyanın yeniden şekillenmesindeki en belirleyici aktörlerden ikisi genişbant internetin dünya çapında yaygınlaşması ve mobilitenin baş döndürücü bir hızla gelişmesi. Bu iki etkenin en çok göze çarpan sonuçları ise bloglar, forumlar, iş ağları, fotoğraf paylaşım platformları ve sohbet uygulamaları gibi sosyal ağ uygulamalarının (OTT, Over The Top) ortaya çıkması. OTT servisleri olarak da tanımlanan bu sosyal medya ağındaki uygulamaların günümüz tekil kullanıcı sayıları milyarları buluyor. Teknopusula okurları için bu popüler uygulamaların kullanıcı sayılarını ve bazılarının yıllara göre kullanıcı sayılarındaki değişimi inceledik.

Sosyal ağın öyle güçlü bir etkisi var ki, günümüzde sosyal ağların kullanıcı sayısı yaklaşık 2.3 milyar kişi ve 2020 yılında dünya nüfusunun üçte birinin sosyal ağ uygulamalarını kullanması bekleniyor. Bu uygulamaların yaklaşık 650 milyonunu Çin’deki kullanıcıların oluşturacağı düşünülüyor. Uygulamaların kullanıcı yoğunluğu en fazla olan ülke Amerika, öyle ki 2016 yılı itibarı ile nüfusun %78’inin en az bir sosyal medya hesabı var.

Sosyal ağın farklı alanlarında yer alan bu uygulamaları 3 ana başlıkta ele alabiliriz:

  • Anlık mesajlaşma/konuşma uygulamaları
  • Sosyal medya uygulamaları
  • Video/TV uygulamaları

Hangi uygulamanın kaç kullanıcısı var?

Anlık mesajlaşma/konuşma uygulamaları dendiğinde akla gelen ilk uygulamalar; Whatsapp, Facebook Messenger ve WeChat. Sosyal medya uygulamalarında ise birincilik her zaman olduğu gibi Facebook’a ait, onu QQ, Instagram, Tumblr ve Twitter takip ediyor. Video/TV uygulamalarında ise akla gelen ilk uygulamalar olan Youtube ve Vimeo haricinde Netfilix ve Hulu’nun da kullanıcı sayısı hızla yükseliyor.

kullnici_sayisi_all

En popüler sosyal ağ uygulamalarına ait yukarıdaki kullanıcı sayıları incelendiğinde, Facebook’un 1 milyar 712 milyon adet kullanıcısı ile liderliğini çok üzün yıllar kimseye kaptırmayacağı ortada. Çin kaynaklı uygulamalar olan QQ, WeChat, QZone, Baidu Tieba ve Sina Weibo gibi uygulamaların Türkiye’de kullanıcı sayısı pek fazla yok. Ancak dünya çapında hatırı sayılır bir kullanıcı sayısına sahipler.

Ülkemizde çok yaygın olan sosyal ağ uygulamalarından Facebook, Instagram ve Twitter’ın yıllara göre dünya çapındaki kullanıcı sayıları ise şöyle:

facebook_user
Yıllara göre Facebook kullanıcı sayısı

Facebook’un 2008-2012 yılları arasında kullanıcı sayısı 4 yıl içerisinde 10 kat artarak 1 milyarı buluyor. Söz konusu yıllar Facebook’un altın çağı olarak değerlendiriliyor. Günümüzde 1.7 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Facebook’un 2020 yılındaki kullanıcı sayısının 2 milyar civarında olması bekleniyor.

instagram_user
Yıllara göre Instagram kullanıcı sayısı

Başlı başına bir başarı hikayesine sahip Instagram’ın 2010 yılı sonundaki kullanıcı sayısı sadece 1 milyon iken bugün en popüler fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram’ın kullanıcı sayısı 500 milyon civarında.

twitter_user
Yıllara göre Twitter kullanıcı sayısı

Miniblog olarak adlandırılan Twitter’ın kullanıcı sayısı her ne kadar son yıllarda hızlı bir şekilde artmasa da 313 milyon civarındaki kullanıcı sayısıyla popülerliğini korumaya devam ediyor.

En iyi yerli sosyal ağ uygulaması: BİP

Ülkemizde kullanıcı sayısı her geçen gün artan yerel bir sosyal ağ uygulaması olan Turkcell BİP uygulamasını da ele almak gerekiyor. Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen, tüm mobil operatör aboneleri tarafından kullanabilen bu uygulamaya App Store, Google Play ve Turkcell AppMarket üzerinden erişilebilmekte. Uygulamanın yabancı pek çok uygulamada yer alan popüler özellikleri kullanıcıların beğenisine sunması, kullanıcı sayısını son zamanlarda hayli arttırdı.

bip

2016 yılı Ekim ayında 10 milyon kullanıcı sayısına erişen uygulamanın yerli sosyal ağ uygulamaları üretecek şirketlerimize ve bilişimcilerimize örnek olmasını umuyoruz.

İstatistik değerleri statista.com’dan alınmıştır. 

BİR CEVAP BIRAK