Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkıyor

Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkıyor

Akk resmen kalkıyor

11911
5
PAYLAŞ

BTK beklenen açıklamayı yaptı ve 2018 yılı sonunda Adil Kullanım Kotası (AKK)’nın kaldırılacağını duyurdu. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre AKK kalkıyor.

1-ofs
BTK Başkanı Sayan’ın Açıklaması

Haberi önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan verdi. Bakan Arslan, “Adil Kullanım Kotası’nı 2018’de kaldıracağız” diye konuştu. Ardından BTK’dan düzenleme haberi geldi. Bu haberler üzerine AKK Kalkıyor haberleri yayıldı.

BTK’nın son Kararına göre; (Bkz: BTK AKK Kararı)

 • Mobil internet hizmetinde, AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. 128 Kbit/s AKK sonrası hız uygulamasının 1 Mart 2017 tarihinde başlayacak. Bu düzenlemenin anlamsız olduğunu daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik.
 • Esas sorunun yaşandığı Sabit genişbant internet hizmetinde yapılan düzenlemeye göre ise paket hızına göre farklılaşan AKK sonrası indirme hızları belirlendi. Buna göre; kullanılan paket hızına göre AKK(AKN) sonrası hızlar aşağıdaki gibi olacak.
2-tablo
5 Ay Sonra Yürürlüğe Girecek Tablo
 • Ayrıca yeni düzenlemeye göre; AKK’lı paketlerde 02:00-08:00 saatleri arasındaki internet kullanımları AKK’ya dâhil edilmeyecek ve bu saatlerde internet kullanımlarında hızın AKK paket lansmanında duyurulan hızda olacak.
 • Ancak AKK hızlarında yapılan bu iyileştirme, 1 Mayıs 2017’de uygulamaya geçecek. İnternet Servis Sağlayıcılar bu süreye kadar gerekli çalışmaları yapacak.
 • Son olarak AKK uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla tamamen son verilmesine karar verildiği ifade edildi.

Diğer taraftan BTK’nın geçilmesini planladığı Adil Kullanım Kotası (AKK) sonrası kademeli hız seviyesinin daha önce bizim şurada yayımladığımız önerilerden sadece birisi olduğunu hatırlatalım. Bu yönüyle olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir ama şimdilik (AKK)’nın uygulamasına yönelik değişen bir şey yok. Zira en yakın düzenlemenin 5 ay sonra gerçekleşeceğini ifade edelim. Tabi herhangi bir erteleme olmazsa.

Ayrıca BTK’nın AKK sonrası hızları artırmaya çalıştığı ama AKK kotalarına ilişkin (50 GB, 75 GB gibi) 2019’a kadar herhangi bir düzenleme yapmayacağı anlaşılıyor.

Gelişen bu son durum ile ilgili değerlendirmelerimizi içeren kapsamlı bir yazıyı çok yakında teknopusula.com‘da bulabilirsiniz.

Ayrıca daha önceki yazılarımız olan;

AKK-1

AKK-2

AKK-3 (çözüm önerileri)

yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bizi takip etmeye devam edin.

5 YORUMLAR

 1. İnsanların gazını almak için çalışılmış bir çalıma sonucuna benziyor bu adil kullanım kotası çalışmaları

 2. BTK açıklamasını görünce AKK’nın kaldırılmasına yönelik ikinci ve üçüncü yazılarınızdaki isabeti takdir ettim. Bence BTK’ya önerilerinizi resmi olarak sunmalısınız.

  • Teşekkür ederiz Duygu hanım.
   Takipçilerimiz bizden önce Btk ya görüş olarak sunmuş olacaklar ki Btk kademeli hız düzenlemesi yapmış. Son düzenlemeyi kısmen olumlu bulsak da yine yeterli görmüyoruz ve yeni yazımızın çalışmalarına başladık.

 3. Gerçekten takdire şayan çalışmalarınız var, Sn. Ömer Fatih Sayan ya da BTK’nın diğer yöneticilerine hakkınızda bilgi vermeyi düşünüyorum. Başarılar.

BİR CEVAP BIRAK