Akıllı Arabalarda Siber Güvenlik

Akıllı Arabalarda Siber Güvenlik

Akıllı Otomobil Güvenliği

10181
0
PAYLAŞ
Akıllı Otomobillerde Siber Güvenlik

Her şeyiyle akıllanan bir dünyaya geçiş sürecinde yakın gelecekte otomobillerimiz de hızla akıllanacak. Baş döndürücü teknolojik gelişmeler sayesinde bir çoğumuzun halihazırda mümkün görmediği gelişmeler art arda hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Bunlardan belki en ilgi çekici olanı akıllı otomobiller olarak gözükmekte. Bu konuda zaten birçok otomobil firmasının çalışmalarının devam ettiği bilinmekte idi. Tabi gelişen teknolojiler, her zaman yanında çözülmesi gereken bazı problemler ile birlikte gelmekte. Bunların başında da bilgi güvenliği konusu gelmekte.

Günümüzde siber saldırıların alanı oldukça genişlemiş durumda. Klasik bilgisayar ve telefon saldırılarının yanında örneğin smart TV saldırıları gibi yeni bir çok saldırı türü ile karşılaşmaya başlamış durumdayız. Anlaşılan bunlara şimde de akıllı otomobil saldırıları eklenecek.

akıllı arabalara karşı siber saldırılar
Akıllı Arabalara Karşı Yapılacak Siber Saldırılar

Diğer taraftan birçok güvenlik firması da bu konu üzerinde çalışmalara başlamış durumda. Bunlardan biri olan ve internet ve veri güvenliği alanında çalışan Trend Micro firması, bu ciddi probleme önemli bir çözüm getirdiğini söylüyor. Firmanın Microsoft ile birlikte akıllı araçlar için geliştirdiği yeni Veri Güvenliği Yazılım Geliştirme Platformu, Microsoft’un IoT Expo etkinliğinde tanıtıldı.

Bu yazılım sayesinde, siber saldırganların aracın dış bağlantı modülündeki olası açık arka kapıların hackleyerek bu modüldeki yerleşik yazılımlara ulaşması ve oradan da otomobilin tüm sistemlerine sızabilmesinin engellenmesi sağlanacak.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) konseptinin otomobiller için uygulanmasıyla karşımıza çıkan “Taşıtların İnterneti” (Internet of Vehicle – IoV) alanında gelişmiş veri güvenliği ihtiyaçlarını bu ürün ile karşılamayı amaçlayan firma yetkililerine göre; büyüyen endüstrinin olası veri güvenliği problemlerine karşı, henüz ciddi bir kriz ortaya çıkmadan olası bütün sorunların bir an önce öngörülmesi ve bu sorunlara karşı çok hızlı çözümler üretilmesi gerekmekte. Firma tarafından geliştirilen bu çözüm ile birlikte, akıllı araç üreticileri akıllı aracın tüm bağlantılı cihazlarını ve hizmetlerini güvenlik altına alabilecekler.

Trend Micro’nun akıllı araçlar için tasarladığı akıllı güvenlik yazılım geliştirme platformu tarafından geliştirilen çözüm; tehditleri önceden sezip çözüm üretebilecek pro-aktif tehdit değerlendirmesi ve sistem saldırıya uğradığında hızlıca harekete geçen bir güvenlik katmanı modülünden oluşmakta. Ayrıca araç, gerekli durumlarda Trend Micro Smart Protection Network’e bağlanarak yapay zeka teknolojisiyle olası bütün şüpheli hareketleri dikkatle izliyor. Firma bu alanda yaptığı çalışmalarını diğer Nesnelerin İnterneti alanlarına yönelik olarak da geliştirmeyi planmakta.

BİR CEVAP BIRAK