Akıllı Bir Evim Olsa Diyenlere

Akıllı Bir Evim Olsa Diyenlere

Evlerinizi Akıllandırmaya Hazır Olun...

10351
0
PAYLAŞ
Akıllı Evler

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız Akıllı Ev Sistemleri, giderek evlerimizi daha akıllı hale getiriyor. Evlerin akıllı olmasında ise M2M kavramı teknoloji firmaları tarafından oldukça yaygın kullanılıyor. Peki nedir bu M2M?

M2M Teknolojisi Nedir?

M2M İngilizcede Machine-to-Machine’in kelime anlamı olan Makinadan Makinaya anlamına gelir. Geniş anlamda ise bu kavram makinelerin birbiri ile haberleşmesine dayalı teknolojileri ifade eder. M2M teknolojilerinin temel mantığı herhangi bir müdahale olmadan sizin ayarladığınız sistemleri kontrol edilebilmesi. M2M cihazlar ile tüm mobil cihazlarla ister evinizden ister dünyanın diğer ucundan kolaylıkla yaşadığınız alanları daha güvenli, daha konforlu ve daha rahat hale getirebiliyorsunuz. M2M teknolojilerinin kullanıldığı alanların başında akıllı evler,araç takip, uzaktan sayaç okuma, sağlık uygulamaları ve güvenlik gelmekte.

Teknolojinin Geldiği Son Nokta: M2M

M2M teknolojilerinin temel bileşenleri ise;  Sensörler,  RFID gibi bilgi toplayan teknolojiler ve bu bilgileri diğer makinelere iletebilmek için kullanılan WiFi, Ethernet, GSM, RF gibi haberleşme teknolojileridir.

Akıllı Evlerin Özellikleri Nelerdir?

1-Güvenlik

Akıllı Evlerin en önemli özelliklerinden birisi güvenlik olarak karşımıza çıkıyor. Evlerin uzaktan izlenmesini, hareket sensörleri ile takip etmeyi sağlayan ve gereksiz yere alarm çalmasını engelleyen sistemler akıllı evlerde olmazsa olmazlardan. M2M cihazları ile küçük çocuğun tek başına balkona çıkmasından prizde unutulan ütünün elektriğinin kesilmesine kadar tüm güvenlik önlerini uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Akıllı Evlerde Güvenlik

Evde olmadığınızda eve yaklaşan biri olduğunda ışıklar, müzik sistemi veya televizyon açılarak evin dolu olduğu izlenimi veriliyor. Elektrik sistemi yangın çıkma ihtimalini minimuma indiriyor. Ayrıca herhangi bir yangın tespit edildiğinde gaz vanaları ve havalandırmalar otomatik olarak kapatılarak yangınların büyümesi engelleniyor. Sadece yangın değil, gaz kaçağı, su basması, duman, ısı dedektörleri ve kendiliğinden devreye giren koruma sistemleri sayesinde kullanıcı kilometrelerce uzakta olsa bile aklı evde kalmıyor, ev dışından tek bir telefon ile arayarak ya da SMS göndererek elektrikle çalışan herhangi bir cihazı kapatabiliyor ya da açabiliyor. Yangın durumunda kullanıcı evdeyse iç sirenle, dışarıdaysa telefonla arayarak uyarıyor. İtfaiyeyi arıyor, gaz vanalarını ve havalandırma sistemini kapatıyor, belirli bölgelerde ışıkları yakarak çıkışa yardımcı oluyor. Çocuklar, okuldan eve geldiğinde telefonla arayarak haber veriyor.

Kısacası akıllı evler çok inanılmaz güvenli ve rahat.

2-Zaman

Akıllı evlerde kullanılan M2M teknolojilerinin sağladığı otomasyon sayesinde zamanı ayarladığınız her şey o zamanda komutu algılayıp harekete geçiriyor. Sabah yatağınızdan kalkmadan kahve suyunuzun hazır olması yada siz tatilden dönerken kombinin yada klimanın ısısının ayarlanması herkesin hayali.

M2M ile Zaman Kazanın


3-Tasarruf

Evinize kurduğunuz akıllı sistem sayesinde oldukça yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız priz ve lambaların gereksiz yanmasını engelleyip kapatarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Konfor ve güvenliğin yanı sıra bütçe dostu olan M2M cihazların ucuz tarife zamanlarına göre planlanması, gereksiz ışıkların söndürülmesi, ısıtmanın otomasyonla denetimi gibi yöntemlerle ciddi tasarruflar sağlayabilirsiniz.

Akıllı Sistemlerle Tasarruf Edin
4-Konfor

Akıllı eviniz de sinema keyfinin yapmak isterseniz bunun için tek bir dokunuşla perdeler indirilebiliyor, lambalar kısılabiliyor ve ortam sıcaklığını ayarlanabiliyor. Hatta M2M cihazlar mısır patlatma makinesini çalıştırıyor, telefonu sessiz konuma alıyor, DVD oynatıcısını veya televizyonu açıyor veya böylece evde sinema keyfini ikiye katlıyor. Telefon çaldığında ise, televizyon veya müzik sisteminin sesini kapatıyor. Aynı anda, farklı mekanlarda farklı müzikler dinlenebiliyor.

Akıllı Evlerde Sinema Keyfi-1
Akıllı Evlerde Sinema Keyfi-2

Dışarıdaki ışık durumuna göre perde veya panjurlar kapanıyor. Tek bir tuşla, garaj kapıları, panjurlar, zip perdeler aynı anda aşağıya inebiliyor. Isıtma ve soğutma sistemi kontrolü akıllı cihazınızdan rahatlıkla sağlanıyor.

Konuşan ev sistemi sayesinde dilerseniz evinizin bilgileri size sesli olarak iletebiliyor. Bu özellik sayesinde, gerek ev içinde iken gerekse ev dışında iken telefonunuz vasıtası ile hangi ışıkların açık olduğundan evde kimse olup olmadığına kadar tüm sistem bilgilerine sesli olarak ulaşabilirsiniz.

Akıllı Mutfaklar

Akıllı evlerde evcil hayvanlar ve çiçeklerinizi dert etmenize de artık gerek yok. Çünkü otomatik besleme sistemi ile onları besleyebilirsiniz. Yada bahçedeki çimlerin belirli aralıklarla yada yağmur yağmadığı dönemlerde sulanmasını sağlayabilirsiniz.

Işıklarınızı Kontrol Edin

Son olarak; yukarıda saydıklarımız sizin için şimdilik biraz ütopik gelebilir. Ancak çok yakın bir zamanda tüm bu konforlu hizmetlerin artık standart bir yaşam tarzı olarak karşınıza çıkacağından emin olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK