PAYLAŞ
Android Programlama Dersi-Action Bar- Fab Action Butonu özelleştirme

Bugünkü dersimizde uygulamamızın Action Bar yani üst tarafını özelleştireceğiz ve takipçilerimizin bizlerle iletişim kurabilmelerini kolaylaştırmak için Fab Action butonumuza mail gönderme özelliğini ekleyeceğiz.

Öncelikle Action Bar ‘da olmasını istediğimiz butonların ikonlarını belirleyelim.

Bunun için solda menu klasörünün içerisinde main.xml dosyamızı açalım ve içerisine eklemek istediğimiz ikonları <item></item> taglarinin içerisine yerleştirelim.

Main.xml dosyası

Burada öncelikle;

android:icon=”@drawable/ic_action_yenile” içerisinde drawable klasörüne ikonlarımızı yerleştirmemiz gerekiyor. Aynen Navigation Drawer bileşenimizde ikonları yerleştirdiğimiz gibi burada da res klasörümüz üzerinde sağ tıklıyıp New -> Vector Asset seçiyoruz.

Ardından Android ikonu resminin üzerine tıklayarak istediğimiz ikonu seçip ikon adını istediğimiz şekilde düzenliyoruz.

Burada <item> tagi içerisinde app:showAsAction=”always” kullanmamızın amacı kullanıcının ekranı tüm Action Bar ‘daki bileşenleri gösterecek kadar büyük olamayabilir, dolayısıyla Action Bar ne kadar küçük olursa olsun bu ikonu her zaman göster diyoruz.

Eğer app:showAsAction=”ifRoom” dersek, kullanıcının cihazının ekranı küçük olabileceğinden yer varsa göster yoksa en sonda üst üste 3 nokta şeklindeki menü içerisine at diyebiliriz.

İkonlar normalde siyah olduğu için ben beyaz yapmak istedim, dolayısıyla öncelikle values klasörünün içerisinde colors.xml dosyasında beyaz rengi tanımladım. (<colorname=”white”>#FFFFFF</color>) daha sonra <item> tagi içerisinde  android:tint=”@color/white” kodunu kullanarak ikonlarımı beyaz renk yaptım.

Artık Action Bar ‘da ikonlarımız resimdeki gibi görünmektedir.

Action Bar özelleştirme

Şimdi bu ikonlara tıklandığında yapılacakları kodlayalım. Bunun için;

MainActivity.java dosyamızı açalım ve içerisinde yer alan onOptionsItemSelected metodunu arayıp bulalım. Bu metotta menü itemlerine tıklandığında olacaklar işlenir.

Komutu ile  menü itemlerinden herhangi birine tıklandığı menü iteminin değeri integer değerinde alınır ve id değişkenine atanır.

Buraya bir switch bloğu ekleyerek, menü itemlerine tıklandığında yapılacak işlemleri kodlayacağız.

onOptionsItemSelected son hali;

Action Bar ‘da uygulamamızın adı yazmakta. Bunu değiştirmek isterseniz manifest klasöründe AndroidManifest.xml dosyasını açın ve android:label değişkenini değiştirin. Action Barımızı tamamladık şimdi Fab Action butonumuza mail gönder özelliği ekleyelim.

Fab Action Butonu Mail Gönderme Özelliği

Fab butonuna işlevsellik ekleme işlemini yine MainActivity.java dosyamızda gerçekleştireceğiz.

Bunun için Fab ikonunun tanımlandığı ve tıklandığında ne olacağını tetikleyen kod parçacığını MainActvity.java dosyamızda bulalım.

Bu kod parçasında Mail Gönder işlevini gerçekleştirecek kodu yazalım.

Kodun son hali;

şeklinde olacak. Burada kendi iletişim mail adresinizi eklemeyi unutmayın.

Bu butona tıklandığında Android cihazın alt kısmından bir menu açılacak ve kullanıcının hangi mail programı ile göndermek istediğini seçmesi istenecek. İsterseniz burada sadece şu mail programını kullan şeklinde de sınırlayabilirsiniz.
Android Emülator’de mail programı olmadığı için herhangi bir seçenek çıkmadı ancak kendi gerçek cihazınızda denediğinizde seçeneklerin çıktığını göreceksiniz.

Fab Action butonu mail gönderme

Bugünkü dersimizde Action Bar ‘I özelleştirdik; yenile ve çıkış butonları ekledik ayrıca Fab Action butonumuza takipçilerimizin bizimle iletişim kurabilmeleri için mail gönderme işlevi ekledik.

İlerleyen derslerimizde;
  • Sitemizde sayfalar yüklenirken bekleme aşamasında Progress bar ekleyeceğiz,
  • Uygulamamızın .apk dosyasını oluşturacak ve uygulamamızı Android markete yükleyeceğiz.

Uygulamanın son halini Google Play Store üzerinden teknopusula şeklinde aratarak ya da aşağıdaki resime tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu şekilde hem bizlere destek olarak çok daha istekli bir şekilde ders serilerimize devam etmemizi sağlayabilir hem de dersimiz sonunda projemizin bitmiş halini inceleme fırsatı edinebilirsiniz.

Talep olması halinde;
  • İnternet kontrolü sağlayacağız, bağlantı yoksa kullanıcıyı “internetinizi kontrol edin” şeklinde uyaran ekran hazırlayacağız,
  • Kullanıcılarımıza toplu mesaj yollayabileceğimiz Push Notification özelliği ekleyeceğiz,
  • Firebase analytics ekleyerek uygulamamızı analiz etmemizi sağlayacak, kaç kullanıcı indirmiş gibi ayrıntıları görebileceğimiz özellik ekleyeceğiz.

Tüm bu projeyi GitHub profilimizden indirebilir ve Projenin tüm versiyonlarına GitHub üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Github’dan projeyi kendi Android Studio’nuza indirerek kendi bilgisayarınızda uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca tüm uygulamalara eklenmesini istediğiniz özellikleri bizlere yorum şeklinde ileterek derslerimizin devam etmesini sağlayabilirsiniz.

 

1 YORUM

  1. import android.content.Intent;

    Fab butonunu ekleyince dosyanın en başına bu kodu eklemek gerekiyor yoksa tanımıyor… Eklemek istedim sorun yaşayanlar için yardımı dokunsun.

BİR CEVAP BIRAK