PAYLAŞ
Android Programalama-Webview Progress Bar Eklemek

Bu dersimizde uygulamamıza, sayfalar yüklenirken progress dialog ekleyerek “Sayfa Yükleniyor” ekranı oluşturacağız.
Ayrıca kullanıcılar uygulamamızda sayfaları gezerken cihazlarındaki geri butonuna bastıklarında direk uygulamadan
çıkmamalarını, bir önceki sayfaya geri dönmelerini sağlayacak kodları ekleyeceğiz.

WebView Projenize Progress Dialog Nasıl Eklenir

Öncelikle progress bar oluşturmak için WebViewClient sınıfından kalıtım alan kendi nesnemizi oluşturacağız.

Oluştruduğumuz class’tan, onCreate metodu içersinde  bir nesne oluşturarak  progress dialogumuzun çalışmasını etkinleştiriyoruz.

Burada dikkat etmemiz gereken şey sayfanın yüklenmesi bittiğinde progress dialogumuzun kapanması dolayısıyla onPageFinished metodunu override ederek burada sayfa yüklenince progress dialogu kapat diyoruz. Böylece progress dialogumuzun bitirmiş oluyoruz.

Progress Dialog

Dikkat ederseniz Android Emülatörde geri tuşuna bastığımızda uygulamamızdan direk çıkıyor. Halbuki biz direk çıkmak yerine, sayfalar arasında dolaşırken bir önceki sayfaya geri dönmek istiyoruz.
Bunun için MainActivity.java dosyamıza şu kodu ekleyeceğiz;

Bu şekilde kullanıcı sayfalar arasında gezinirken geri tuşuna bastığında eğer anasayfada değilse uygulamdan çıkmak yerine bir önceki gezdiği sayfaya geri dönecek.

MainActivity.java

İlerleyen derslerimizde;
  • Uygulamamızın .apk dosyasını oluşturacak ve uygulamamızı Android markete yükleyeceğiz.

Uygulamanın son halini Google Play Store üzerinden teknopusula şeklinde aratarak ya da aşağıdaki resime tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu şekilde hem bizlere destek olarak çok daha istekli bir şekilde ders serilerimize devam etmemizi sağlayabilir hem de dersimiz sonunda projemizin bitmiş halini inceleme fırsatı edinebilirsiniz.

Talep olması halinde;
  • İnternet kontrolü sağlayacağız, bağlantı yoksa kullanıcıyı “internetinizi kontrol edin” şeklinde uyaran ekran hazırlayacağız,
  • Kullanıcılarımıza toplu mesaj yollayabileceğimiz Push Notification özelliği ekleyeceğiz,
  • Firebase analytics ekleyerek uygulamamızı analiz etmemizi sağlayacak, kaç kullanıcı indirmiş gibi ayrıntıları görebileceğimiz özellik ekleyeceğiz.

Tüm bu projeyi GitHub profilimizden indirebilir ve Projenin tüm versiyonlarına GitHub üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Github’dan projeyi kendi Android Studio’nuza indirerek kendi bilgisayarınızda uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca tüm uygulamalara eklenmesini istediğiniz özellikleri bizlere yorum şeklinde ileterek derslerimizin devam etmesini sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK