PAYLAŞ
Android uygulamasının apk dosyasını oluşturma ve Google Play Store'da yayımlamak

Bugün uygulamamızın .apk’sını oluşturup Google Play Store üzerinden yayınlanma işlemlerini gerçekleştireceğiz. Bu arada sizlerin de muhtemelen başınıza gelecek olan  Google Play Store üzerinden red işlemini nasıl aştığımızı da kısaca anlatacağız.

Android uygulamanın apk dosyasını oluşturma

Android Studio’da üst menüde yer alan Build->Generate Signed APK’a tıklayın.

Android Studio’da uygulamanın apk dosyasını oluşturma

Create New diyerek öncelikle imza dosyası oluşturacağız.

Android Studio apk dosyası oluşturma

Key Store Path kısmında 3 nokta olan butona tıklayarak istediğiniz konumda imza dosyası oluşturacağız. İmzanın bulunacağı konumu seçtikten sonra File Name kısmına imza dosyasının adını girin ve OK’e tıklayın.

Android Studio imza dosyası oluşturma

Ardından Password kısmına şifrenizi girin ve Comfirm kısmında şifreyi tekrar girin. Alias kısmına bir isim girin.
Tekrar Password ve Comfirm kısımlarını doldurun. Ben genellikle karıştırmamak veya unutmamak için Key Store passwordu ve Key passwordu aynı şifreler veriyorum. First and Last name kısımlarını doldurduktan sonra OK’e tıklayın.

Signed apk dosyası oluşturmak

Tekrar Generate Signed APK ekranına geri döneceksiniz. Girdiğiniz bilgileri Key Store, Password , Key Alias ve Key Password kısımlarına girin ve Next diyin.
Yeni gelen ekranda asıl şifrenizi girdikten sonra OK’ tıklarsanız apk’nız oluşturulacaktır.

Google Play Developer Hesabı Açmak

Öncelikle Google Play Developer Console adresine giderek buradan kendimize bir hesap açmamız gerekiyor. Hesap açma işlemi oldukça basit bir işlem.

Öncelikle Google’da Google Play Developer Hesabı diyerek aratın (veya buraya tıklayın) ve Google hesabınızla giriş yapın.

Google Play Developer Hesabı Açmak

Burada karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve Ödeme işlemine devam et butonuna tıklayın.

Gelen ekranda Adınız Soyadınız kredi kartı bilgilerinizi gibi bilgileri girerek Kabul et ve devam et‘e tıklayın.


Bilgilerinizi doğru olduğunu kontrol ettikten sonra Satın Al butonuna tıklayın.

İşleminiz tamamlanmıştır artık sizin de bir developer hesabınız var artık geliştirdiğiniz uygulamaları Google Play Store’a yükleyebilirsiniz.

Google Play Developer hesabına uygulama apk’sı yüklemek

Google Play Developer hesabımızda Uygulama Oluştur butonuna tıklayın ve uygulama adınızı girin ve varsayılan dili seçin.

Mağaza girişi kısmında gerekli alanları eksiksiz bir şekilde doldurun. Burada * olan yerlerin doldurulması zorunludur.


Aynı şekilde Uygulamanızın görsellerini de burada yükleyin.

Solda yer alan APK başlıklı bölümde yer alan tüm sekmelerin tamamlanması gerekmektedir.

Mağaza girişini detaylı bir şekilde doldurduktan sonra uygulamanızın apk’sını yüklemeniz gerekiyor. Uygulamızın .apk’sını apk sekmesinin içerinde yükleyin. Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere İlk Apk’nızı Üretim’e yükleyin butonuna tıklayarak apk’nızı yükleyin.

Google Play Store Developer hesabına apk yükleme işlemi

Son olarak uygulamanızın içerik derecelendirmesini yapmanız gerekiyor. Solda içerik derecelendirme sekmesine girin. Burada size bir anket verilecek ve uygulamanızın içeriğine göre anketi doldurmanız gerekiyor yaklaşık 10 saniyelik bir süreç.

Mağaza Girişi, APK ve İçerik derecelendirme sekmelerinin yanında yeşil tik işareti var ise uygulamanız yayınlanmak üzere Google tarafından kontrole gönderilemeye hazır demektir. Uygulamayı yayınla dedikten sonra yaklaşık 3-4 saatin ardından size, uygulamanızın yayınlanıp yayınlanmadığı dairbir bilgilendirme maili gelecek.

Ancak,genelde WebView uygulamalarında site logosu ve adı kullanıldığı için Google bunu impersonation yani taklit etme ihlali olarak görüp uygulamanın yayınlanmasını reddedebiliyor ki biz de ilk başta red yedik ve aşağıdaki maili aldık. Bunu aslında bekliyorduk ve uygulamanın red yenmesinden sonra çözüm yolunu sizlerle paylaşmak adına bizim için bir fırsat oldu.

Android uygulamanın Google Play’de yayınlanmasının reddine yönelik çözüm yöntemi

Google Play Uygulama Yüklerken red yemek

Yukardaki mailde de yazdığı üzere Google bize, teknopusula.com web sitesinin taklit uygulamasını yapıp yapmadığınızı ben bilemem bana bunu ispat et diyor.

Google’ın telif hakları ile ilgili detaylı dokümanını buradan bulabilirsiniz.

Biz bu ihlalin kaldırılması sürecini hızlandırmak için mailde geçen Contact our team linkinden itiraz formuna ulaştık. Ancak bu işlem tamamiyle İngilizce olduğu için Türkçe itiraz işlemi için sizler şuraya gidebilirsiniz. Tamamen aynı işlem ancak, inceleme süresi olarak İngilizce olan başvurular daha kısa sürüyor diye tahmin ediyoruz.

Burada sizin, bu web sitenizin mülkiyetini kullanmaya yönelik izniniz olduğu ispatlamanız gerekiyor. Bunun için kısa bir açıklama ve doküman talep ediyor.  Biz de uygulamanın teknopusula.com web sitesinin resmi bir uygulaması olduğunu ve ispatların dokümanlarda yer aldığın şeklinde kısa bir açıklama yazdık (İngilizce form olduğu için İngilizce açıklama yazdık, siz Türkçe formu doldurursanız Türkçe açıklama yazmalısınız) ve doküman kısmına sitenin yönetim panelinin yer aldığı ekran görüntüsünü aşağıdaki gibi ekledik ve gönderdik.

Google play store uygulamın red yemesine basit çözüm

Bazen basit yöntemler etkili çözümleri beraberinde getirebiliyor.

Ardından Google ekibi bize uygulamamızın kabul olduğunu ancak uygulamayı tekrar yayınlayabilmek için küçük bir değişiklik yaparak Uygulamayı yayınla butonunun aktif olacağını dolayısıyla uygulamanın açıklama kısmında sonda bir iki boşluk bırakarak bu işlemi gerçekleştirebileceğimizi belirten bir mail aldık.

Google ekibinin dediği gibi Mağaza girişi sekmesinde uygulama açıklama kısmının sonuna bir iki boşluk koyduk ve Uygulamayı yayınla butonun aktif olduktan sonra butona tıklayarak uygulamamızı tekrar Google ekibinin önüne gönderdik ve yaklaşık 3 saat sonra uygulamamızın yayınlandığına dair bir mail aldık.

Uzun bir sürecin sonuna geldik. Sizler de uygulamanızı Google Play’de yayınladıktan sonra bizlerle paylaşırsanız mutlu oluruz.

Uygulamanın son halini Google Play Store üzerinden teknopusula şeklinde aratarak ya da aşağıdaki resime tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu şekilde hem bizlere destek olarak çok daha istekli bir şekilde ders serilerimize devam etmemizi sağlayabilir hem de dersimiz sonunda projemizin bitmiş halini inceleme fırsatı edinebilirsiniz.

Talep olması halinde;
  • İnternet kontrolü sağlayacağız, bağlantı yoksa kullanıcıyı “internetinizi kontrol edin” şeklinde uyaran ekran hazırlayacağız,
  • Kullanıcılarımıza toplu mesaj yollayabileceğimiz Push Notification özelliği ekleyeceğiz,
  • Firebase analytics ekleyerek uygulamamızı analiz etmemizi sağlayacak, kaç kullanıcı indirmiş gibi ayrıntıları görebileceğimiz özellik ekleyeceğiz.

Tüm bu projeyi GitHub profilimizden indirebilir ve Projenin tüm versiyonlarına GitHub üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca Github’dan projeyi kendi Android Studio’nuza indirerek kendi bilgisayarınızda uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca tüm uygulamalara eklenmesini istediğiniz özellikleri bizlere yorum şeklinde ileterek derslerimizin devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz…

 

 

4 YORUMLAR

  1. Merhabalar, özel responsive web tabanlı bir sitem var. Kullanıcı siteye giriş yaptığında kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak zorundadır. Aksi halde diğer sayfalara geçemez. Konuma gelecek olursam Android de webview olarak uygulama haline getirdim. Fakat google play’e gönderirsem, kabul ederler mi ? Bu konu hakkında bilginiz varsa benimle paylaşırmısınız. Çünkü ret yemek istemiyorum ilk defa uygulama yükleyeceğim. İyi günler

BİR CEVAP BIRAK