Android Telefonlar Tor Ağına Nasıl Bağlanır?

Android Telefonlar Tor Ağına Nasıl Bağlanır?

Android cihazınızla Tor ağına nasıl ulaşabilirsiniz? Android telefon ya da tabletiniz ile Orbot ve Orfox kullanarak Tor ağına girebilir ve özgürce internette gezinebilirsiniz.

15416
2
PAYLAŞ
Android cihazları Tor Ağna dahil etmek için Orbot ve Orfox'u kullanabilirsiniz.

Bazı sosyal ağlar ve çeşitli internet siteleri birtakım nedenlerle zaman zaman erişime engellenebiliyor. Bu tür durumlarda kullanıcıların imdadına genelde VPN uygulamaları koşuyor. Ancak geçtiğimiz yılın Kasım ayından itibaren aralarında Tor ağının da olduğu birçok VPN hizmeti erişim engellerinden nasibini aldı. Daha önceki yazılarımızda Tor ve VPN engellerine yönelik yazılar yazdık ve Tor Browser ayarlarını anlatarak güncel çalışan VPN tavsiyelerinde bulunduk. Bu yazımızda ise Android telefon ya da tablet kullananların Tor ağına nasıl girebileceğini anlatacak ve uygulama videomuzu sunacağız.

Öncellikle VPN engellemelerine Tor’un nasıl çözüm olduğunu, Tor’daki bridge ayarları ile Tor engelinin nasıl aşıldığını ve güncel VPN tavsiyelerimizi içeren aşağıdaki yazılarımıza göz atmanız faydalı olabilir.

VPN Engellemesine Çözüm: TOR

VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır?

VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri

Android için Tor istemcisi: Orbot

Tor Projesinin geliştiricilerinin Android kullanıcılarının da Tor ağına girebilmeleri için geliştirdikleri uygulama olan Orbot, Android cihazları saniyeler içinde Tor ağına dahil edebiliyor.

Orbot Tor ağına erişmek için geliştirilmiş bir Tor Projesi uygulaması
Orbot Tor ağına erişmek için geliştirilmiş bir Tor Projesi uygulaması

PC kullanıcılarının Tor ağına dahil olarak gezinti yapabilmelerini sağlayan Tor Browser yerine ise, Android severler yine Tor Projesi kapsamında geliştirilen bir uygulama olan Orfox’u kullanabiliyor. Orfox, Orbot ile Tor ağına bağlandıktan sonra hiçbir ayar yapmadan sizi ağa dahil ediyor ve internetteki her siteye özgürce ulaşmanızı sağlıyor.

Türkiye İçin Bridge Ayarları Yapmak Gerekiyor

Yukarıda verdiğimiz diğer yazılarımıza göz attıysanız, Kasım 2016’dan beridir Tor ağına ve çeşitli VPN uygulamalarına yönelik engellemeler nedeniyle Tor’da bridge ayarları yapmadan erişimde sıkıntılar yaşandığını görmüşsünüzdür.

Orbot’da da Tor ağına bağlanmaya çalışmadan önce ülkemiz için köprü (bridge) ayarları yapmak gerekiyor.

Orbot ayarlarına girerek “bridge” modunu aktif hale getirmek gerekiyor. Çıkan köprü seçeneklerinden sizin için uygun olanı seçip (biz Obfs4’ü tercih ettik) Orbot’a bağlanmasını söyleyebilirsiniz.

orbot-bridge
Tor’a yönelik engelleri aşmak için “Bridge” modunu aktifleştirmelisiniz

Orbot ilk kullanımda bağlanmak için bir süre sizi bekletebilir. Ancak daha sonraki bağlantılar saniyeler içinde gerçekleşecektir.

Orbot bağlandığında ekrandaki soğan simgesi yeşile dönecek. Akabinde yine Google Play’den indirdiğimiz Android için Tor tarayıcı Orfox‘u açarak istediğimiz siteye gönül rahatlığıyla girebiliriz (Orfox haricinde başka tarayıcılar da kullanabilirsiniz, ancak bu tarayıcılarda bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek).

orfox play
Orfox Android cihazlar için geliştirilmiş Tor Browser alternatifidir.

Aşağıdaki videodan Android için Tor uygulamaları Orbot ve Orfox‘un nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Uygulama videomuzda Orfox’u açtıktan sonra, tarayıcının Tor ağına girip girmediğini kontrol ettik. Bunun için “check.torproject.org” adresine girerek ağda olduğumuzu garantiye aldık. Bu kontrol işlemi özellikle Orfox haricindeki tarayıcıların SOCKS5 ve Proxy ayarları yapıldıktan sonra Tor ağına erişip erişemediğini kontrol için de yapılmalıdır.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar videodaki adımları yapıyoum bridgeb den obfs4 Köprülerini alıyorum ama bağlanmıyor tora neden?

    • Merhaba Ahmet, farklı bir köprü deneyerek bağlanmaya çalıştın mı? “Meek” köprülerinden birini deneyebilirsin.

BİR CEVAP BIRAK