Android Telefonlarda Tor VPN Olarak Nasıl Kullanılır?

Android Telefonlarda Tor VPN Olarak Nasıl Kullanılır?

10962
0
PAYLAŞ
Tor Android cihazlar için VPn görevi de görebiliyor

Bazı internet sitelerinin ve sosyal ağların erişime engellenmesi üzerine kullanıcıların imdadına koşan VPN uygulamalarının da geçtiğimiz yılın Kasım ayından itibaren erişim engellerinden nasibini aldığına ve Tor ile VPN engellemesinin nasıl aşılacağına dair yöntemleri daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Bu yazılarımızı aşağıda bulabilirsiniz.

VPN Engellemesine Çözüm: TOR

VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır?

VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri

Ayrıca, Android telefon ya da tablet kullananların Tor ağına nasıl girebileceğini anlatan bir yazı sunmuş ve bu yazıdaki işlemlerin nasıl yapılacağını gösteren bir video da yayımlamıştık.

Yukarıda bahsettiğimiz yazıyı okuduysanız, Android cihazların Orbot ve Orfox kullanarak Tor ağı üzerinden internette hiçbir kısıtlamaya takılmadan gezinebileceğini görmüşsünüzdür.

Orfox ile PC'de kullanılan Tor Browser gibi özgürce internette dolaşabilirsiniz.
Orfox ile PC’de kullanılan Tor Browser gibi özgürce internette dolaşabilirsiniz.

Bu yazımızda da Tor’un Android telefon ya da tablette nasıl VPN olarak kullanılacağını anlatacak ve uygulama videomuzu sunacağız.

Tor VPN olarak neden kullanılsın ki diyenler için iki sebep söyleyelim.

Birincisi, özellikle ücretsiz VPN’lere de yönelik bir takım engellemeler söz konusu ve bunun devamının gelmeyeceği meçhul. Herhangi bir sebepten dolayı, kullandığınız ücretsiz VPN servisleri de erişim engellemelerine maruz kalabilir. Ancak Tor VPN olarak ayarlandığında ve bridge ayarları da yapılmışsa engellenmesi mümkün değil.

İkinci sebep olarak ise Tor VPN olarak ayarlanırken size bir seçenek sunar. Android cihazdaki tüm uygulama ve servisler için Tor VPN görevi görebileceği gibi sadece istediğiniz bazı uygulamalar için (Facebook Twitter, Youtube gibi) de VPN olarak çalışabilir. Bu özellik ücretsiz VPN uygulamalarının çoğunda yok.

Tor’u VPN olarak ayarlayalım

Tor’un VPN olarak kullanımına dair uygulama videomuz aşağıda yer almaktadır.

Tor’u VPN olarak kullanmak için Orbot ayarlarından “Uygulamalar için VPN” seçeneğini aktifleştirmek gerekiyor. Bu seçenek aktifleştirilince telefonunuzdaki tüm uygulama ve servislerin göründüğü bir liste çıkacaktır. Bu listeden istediğiniz uygulamaları seçebileceğiniz gibi tümünü de seçebilirsiniz.

Seçim işleminden sonra Orbot’u Tor’a bağlayın. Sol üst köşede (ya da telefona göre uygun bir yerde) VPN’in aktif olduğunu gösteren bir anahtar simgesi göreceksiniz. Artık telefonunuz Tor’u VPN olarak da kullanmaya başladı.

BİR CEVAP BIRAK