Apple, Arama Geçmişinizi İzliyor!

Apple, Arama Geçmişinizi İzliyor!

Teknoloji devi Apple'ın iCloud kullanmayanların bile arama geçmişini izlediği ortaya çıktı! 

10541
0
PAYLAŞ

Apple arama geçmişi

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan skandal ile bilgi güvenliği konusunda oldukça hassas olduğu bilinen Apple‘ın iPhone arama geçmişi’ni otomatik olarak yedeklediği ortaya çıktı.

apple-sirket-logo
Apple’ın bilgi güvenliği konusunda hassas olduğu biliniyor

Hatırlanacağı üzere dev şirket geçen yıl bir terör zanlısının iPhone bilgilerini FBI ile paylaşmayarak takdir toplasa da (her ne kadar FBI daha sonraki bir açıklamasında telefon bilgilerini çözdük gerek kalmadı demiş olsa da)  yaşanan son gelişmeler şirketin tüm imajını sarsabilir!

fbi-iphone
FBI ile Apple arasında şifreleme krizi yaşanmıştı

Şirketin bu uygulamasını Rusya merkezli bir güvenlik şirketi olan Elcomsoft ortaya çıkardı. Buna göre teknoloji devi Apple’ın, iPhone kullanıcılarından iCloud kullanmayanların arama kayıtlarını bile Apple ID‘ye yedekleyerek en az 4 ay süreyle sakladığı ortaya çıktı.

Apple arama geçmişi iddialarını kabul etti!

iPhone arama geçmişine yönelik gelen tepkiler sonrası Apple açıklama yapmak zorunda kaldı ve iddiaları kabul etti.

Şirket, söz konusu işlemin kullanıcıların diğer cihazlardan kendi cihazlarına erişiminin sağlanması amacıyla yapıldığını ve hiçbir şekilde! kullanıcıların arama geçmişinin takip edilmediğini ifade etti. Apple ayrıca, bu bilgilere sadece ilgili kullanıcının ulaşabildiğini, bu verilerin şifreli olarak sunucularda depolandığını ve 3. kişilerin bu verilere ulaşamadığını özellikle ifade etti.

iphone-bilgi-alisverisi
Apple iPhone’larda arama geçmişinin tutulduğunu kabul etti

Son olarak bu durum için endişeye gerek olmadığını(!) savunan teknoloji devi, bu işlemde herhangi bir gizlilik ihlalinin yapılmadığını vurguladı.

Her ne kadar  böyle bir açıklama yapılmış olsa da kullanıcılar rahatlamış değil. Zira keşfedilen bu olayın ardından iPhone telefonlarda  henüz keşfedilmemiş daha nelerin olduğu merak edilmeye başlandı.

Bu yüzden bilgi güvenliğine ilişkin bu https://teknopusula.com/bilgisayar-ve-bilgi-guvenligi-1-4173/ ve şu https://teknopusula.com/bilgisayar-ve-bilgi-guvenligi-2-4317/ yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK