Arama Motorlarının Evrimi: Wolfram Alpha

Arama Motorlarının Evrimi: Wolfram Alpha

10390
0
PAYLAŞ

Bilimsel matematik hesaplamalarının yapıldığı Mathematica’nın geliştiricileri Wolfram Research  tarafından yaratılan Wolfram Alpha, son derece ilginç ve deha ürünü bir bilgi motoru. Wolfram Alpha için arama motoru ifadesini kullanmaktan çekiniyoruz, çünkü ona arama motoru demek birçok özelliğini hiçe saymak anlamına gelebilir.

15 Mayıs 2009’da kullanıma açılan Wolfram Alpha için biraz bilimsel bir tanım yapmak gerekirse; Wolfram Alpha, çevrimiçi erişilebilen sistematik bilgilere doğrudan erişebilmesini sağlayan ve bu sistematik bilgileri hesaplanabilir kılan bir program.

Wolfram Alpha programını tasarlayan uzmanlar, “Google, bu yeni icadımız yanında Commodore 64 gibi kalacak” iddiasında bulunmuşlar. Bu kadar iddialı bir icat olarak ortaya atılan Wolfram Alpha henüz Google’ı Commodore 64 seviyesine düşürememiş olsa da yeteneklerinin bir arama motorunun çok üstünde olduğunu söyleyebiliriz.

Biraz bilimsel arama yapalım!

Örnek vermek gerekirse; Google’da “Nokia vs. Apple” şeklinde bir karşılaştırma araması yapın. Hemen şimdi deneyin! Google size sadece internette bu kıyaslamaları yapan kişilerin yazdıkları sayfaları çıkardı değil mi? Oldukça da faydalı bilgiler bulacağınıza eminim.

Şimdi de www.wolframalpha.com adresine gidin ve arama alanına aynı şeyi yazın ve aratın! Wolfram Alpha bulduğu online verileri sistematik bir şekilde kıyaslayıp size sundu değil mi? Grafikler, gelir durumları, borsadaki hisseleri, zaman içindeki kazançlarının değişimi… ve tüm bunları herhangi bir yerden otomatik olarak almadı, sadece topladığı farklı bilgileri hesaplanabilir hale getirip size sundu.

wolfram-1
Wolfram|Alpha’nın kıyaslama sonucu

Başka bir örnek verelim; Google arama alanına y=sin(x+1) yazın. Google bu defa size aşağıdaki gibi bir sinüzoidal grafik çizecektir. Bu Google için beklenmedik şekilde iyi.

google-1
Google’ın sin(x+1) için çizdiği grafik

Şimdi aynı aramayı Wolfram Alpha’da yapalım. Sonuç iyi değil olağan üstü! Denklemin grafiği ile birlikte alternatif formları, üstel yazılışı, maksimum ve minimum noktaları, periyodu, türevi ve daha nice bilgileri önümüze serdi.

wolfram-2
Wolfram|Alpha’nın sin(x+1) için verdiği sonuçlar

Wolfram’da yapabileceğiniz arama örneklerine www.wolframalpha.com/examples/?src=input adresinden erişebilir ve nasıl arama yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Wolfram Alpha’da neyi nasıl aramanız gerektiğine dair ipuçlarını öğrenirseniz muhteşem bir bilgi bankasını elde etmiş olacaksınız.

Son bir örnek daha denemenizi istiyorum. Breaking Bad dizisinin efsanevi kimyasalı “metamfetamine”i aratalım. Google kendinden beklendiği şekilde sizi kimyasal açıklamaların olduğu sitelere ve Wikipedia’ya yönlendirecektir. Wolfram Alpha ise size metamfetamine ile ilgili her şeyi ama her şeyi verecektir.

wolfram-3
Wolfram|Alpha’nın sonuç ekranı

Birçok detaylı özelliği için “Pro” sürümünü kullanmanızı istemesini hoş karşılayın. Çünkü onun arama motorları gibi gelirleri şimdilik yok. Geleceğin arama motorlarını bugünden gözler önüne seren bir teknoloji harikası olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Arama motorlarının geleceği

Bir öngörü olarak da şunu belirtelim, Wolfram Alpha’nın sıra dışı yapay zeka temelli algoritması gelişmeye devam ettikçe günümüz arama motorlarının da bu şekilde evrileceğini öngörüyoruz. Hatta bir öngörü  olarak daha şunu söyleyebiliriz; büyük arama motorlarından birinin Wolfram Alpha’yı satın alması imkân dahilinde.

Yukarıda bağlantısını verdiğimiz “Examples” bölümünü mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz. iOS, Android ve Windows tabanlı mobil cihazlar için de uygulama desteği sunan Wolfram Alpha’nın bilgi hazineleri ile sizi baş başa bırakıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK