BMW Tamamen Sürücüsüz Otomobil Üretecek

BMW Tamamen Sürücüsüz Otomobil Üretecek

Sürücüsüz Otomobillere Hazırlanın...

11513
0
PAYLAŞ
BMW Self-Driving İçin Oldukça İddialı

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi BMW, geçtiğimiz Perşembe günü en büyük rakibi olan Mercedes’e karşı büyük bir atakta bulundu. Buna göre BMW 2021 yılında tamamen sürücüsüz otomobil üretecek.

BMW’nin insansız sürüşten sorumlu başkan yardımcısı Elmar Frickenstein, Berlin’de düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada Level-5 seviyesindeki sürücüsüz yani insana ihtiyaç duymadan kendi kendine gidebilen otomobili 2021’de üreteceklerini açıkladı.

BMW’nin Sürücüsüz Otomobili

Level-5 Nedir?

Self-Driving yani sürücüsüz yada insana ihtiyaç duymadan kendi kendine gidebilen otomobiller çeşitli kategorilere ayrılıyor. Bu ayrıma göre Level 0 ve Level 1 seviyesindeki otomobiller halihazırda bizim kullanmakta olduğumuz otomobilleri tanımlıyor. Sürücüsüz otomobiller Level 3,4 ve 5 de ise nerede ve kimin kullandığına göre sınıflara ayrılıyor. Level 3’de bir nebze kontrolün araca geçmesine rağmen birçok durumda insan devreye giriyor. Şuanda asıl rekabetin yaşandığı Level 4’de ise biraz daha insan faktörünün azaltıldığını söylemek mümkün. Ancak bu modeller, bazı coğrafi bölgelerde insana ihtiyaç duyan modeller olarak tanımlanabilir.

İşte Level-5 seviyesinde üretilen araçlar ise herhangi bir coğrafi bölgede tamamen kendi kendine sürüş yapabilen sürücüsüz otomobiller anlamına geliyor. Yani Level-5 otomobiller, tam anlamıyla sürücü ihtiyacı duymadan gidebilen otomobil modelleri.

Kusursuz Dizayn

Otomobiller Artık Çok Farklı

İşte bu noktada bir farklılık ortaya koymak isteyen BMW yaptığı bu son atakla en yakın rakibi olan Mercedes’e fark atmak istiyor. 2020’de Level 4 seviyesinde sürücüsüz otomobil üreteceğini duyuran Mercedes’ten bir adım öne geçmeyi planlıyor. Zira son dönemlerde otomobil pazarında oldukça sıkı ve sert bir rekabet yaşanmakta.

BMW son 10 yıldır dünyanın en büyük lüks otomobil üreticisi durumundayken en büyük rakibi olan Mercedes bu açığı hızla kapatıp öne geçmiş durumda.  Nitekim 2016 yılının ilk 9 ayında BMW 1,48 milyon otomobil satarken Mercedes 1,54 milyon araç sattı. İşte bu yüzden BMW bu açığı kapatıp arayı tekrar açmak için büyük bir adım olan Level- 5 seviyesinde sürücüsüz otomobil üretmeye hazırlanıyor.

BMW Level 5 Otomobil Pazarına Gözünü Dikti

2015 yılında BMW ve Mercedes, Audi ile birlikte Level-4 seviyesinde üretecekleri otomobiller için daha yüksek çözünürlüklü harita üretimi konusunda işbirliğine de gittiler. Fakat BMW Level-5 seviyesindeki otomobilleri ile söz konusu otomobillerden bir adım daha öne çıkarak lider olmak istiyor. Ayrıca BMW, hem Level 5 seviyesindeki otomobilleri hem de Level 4 ve Level 3 seviyesindeki otomobillerini 2021’de üretmeyi planlıyor. BMW, daha öncede Intel ve Mobileye ortaklığı ile 2021’de kendinden tahrikli bir otomobili güçlendireceğini açıklamıştı. Ancak anlaşma Level 5 seviyesini kapsamıyordu. Bu arada Intel, Mobileye‘yi Pazartesi günü 15.3 milyar dolara satın aldı.

Level 3 ve Level 4’de İnsan Faktörü Devam Ediyor

Tesla’yı da Unutmamak Gerek

Diğer taraftan sektördeki en büyük rakiplerden Elon Musk’un önderliğindeki Tesla ise, Level-5 seviyesindeki tamamen insana ihtiyaç duymadan üreteceği otomobillerini ise bu yılın sonunda görücüye çıkaracağını duyurmuştu. Google’ın Waymo adını verdiği sürücüsüz otomobili de Level-4 seviyesinde yani bazı bölgelerde insana ihtiyaç duyan haliyle üretilecek.

Tesla

Sonuç olarak; teknoloji ve otomobil yakınsaması ile insana ihtiyaç duymadan ya da sürücüsüz gidebilen otomobil pazarında giderek büyük bir rekabetin yaşanmaya başladığını söylemek mümkün. Kim bilir teknoloji ilerde başka hangi sektörlerle de yakınsayarak hayatımızın her alanında yerini alacak.

Kaynak:businessinsider.com

BİR CEVAP BIRAK