BTK Siber Güvenlik Ordusu Kurmak İçin Bayrak Yarışması Açtı

BTK Siber Güvenlik Ordusu Kurmak İçin Bayrak Yarışması Açtı

10780
2
PAYLAŞ
BTK siber güvenlik ordusu çalışmaları kapsamında bayrak yarışması açtı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) “Siber Yıldız” olarak adlandırdığı siber güvenlik ordusu çalışmaları kapsamında “bayrağı yakala” (capture the flag) türü bir yarışma başlatıldığını duyurdu.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih SAYAN tarafından 29 Aralık 2016’da yapılan bir konuşmada, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında BTK bünyesinde faaliyet gösteren Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM)’da istihdam edilmek üzere siber güvenlik uzman adaylarına BTK’ya başvuru yapmalarını istemişti.

BTK internet sitesinden siber güvenlik uzman adaylığına yapılan başvuruların 25.000’e ulaştığı gelen bilgiler arasındaydı.

BTK şimdi de www.siberyildiz.com adresinden siber ordu çalışmaları kapsamında bir siber bayrak yarışması açtığını duyurdu.

siberyildiz
www.siberyildiz.com adresinden başvurular alınmaya başladı

Ödüllü Bayrak Yarışması

Siber bayrak yarışması, “capture the flag” olarak bilinen “bayrağı yakala” türünde yapılacak. Ödüllü yarışmanın birincisine 10 Cumhuriyet altını, ikincisine 5 Cumhuriyet altını ve üçüncüsüne ise 3 Cumhuriyet altını vadediliyor. Diğer ilk 15’e girenlere de 1’er Cumhuriyet altını hediyesi var.

siber btk tweet
BTK’nın Twitter hesabından yarışmaya yönelik detaylar açıklandı

 

Siber Yıldız bayrak yarışması 20 Ocak 2017‘de başlayacak ve internet üzerinden yapılacak. 24 saat devam edecek olan yarışmaya bireysel ya da  grup kurarak katılım sağlanabiliyor.

BTK’nın resmi Twitter hesabından yarışmanın duyurulmasından kısa bir süre sonra, başvuru yoğunlukları nedeniyle başvuru internet sitesinde bazı problemler yaşanmaya başladı. Bu da başvuruların hayli fazla olacağını gösteriyor.

2 YORUMLAR

  1. Siber ordusunun kurulması için düzenlenecek olan capture the flag organizasyonunun tarihi tam da okulların tatil zamanına denk geliyor. Umarım ıö yetkililer bunu dikkate ye alırlar.

  2. Merhaba Berkay, bu düşünceni bence BTK yetkilileri ile paylaşmalısın. BTK internet sitesinde iletişim adresleri var ya da Twitterdan mesaj gönderebilirsin. Başarılar.

BİR CEVAP BIRAK