Çalışanlarının Deri Altına Çip Yerleştirdiler

Çalışanlarının Deri Altına Çip Yerleştirdiler

11405
0
PAYLAŞ
Belçikalı bir pazarlama şirketi çalışanlarının deri altına çip yerleştirdi

Belçikalı bir dijital pazarlama şirketi olan Newfusion, çalışanlarının bazılarının deri altına çip yerleştirdi. Deri altlarına çip yerleştirilmesi için gönüllü olan 8 çalışan, bu çipleri dijital kartları yerine kullanıyor.

Şirket çalışanları, giriş kapısını açmak, bilgisayar sistemlerine erişmek gibi pek çok günlük iş için kullanılan dijital kartlar yerine, deri altına implant edilen çipi kullanıyor.

Başparmak ile işaret parmağı arasındaki bölgeye yerleştirilen söz konusu çip, pirinç tanesi büyüklüğünde.

Çip yerleştirme fikri sürekli kartını kaybeden ya da unutan bir çalışandan gelmiş. Diğer birkaç çalışma arkadaşının da gönüllü olması üzerine kimlik kartları yerine bu uygulamayı hayata geçirmişler.

Sağlığa zararlı mı?

Vücuda yabancı bir maddenin girmesi, üstelik bu maddenin radyo frekans kullanması akıllara bu implantın sağlığa zararlı olup olmadığını getiriyor.

Bu durumu da araştıran şirket yetkilileri, sürekli yanımızda taşıdığımız bir akıllı cep telefonunun bu çipten an az 10 kat daha fazla zararlı olduğunu dile getiriyor.

Ancak yine de Amerika Birleşik Devletlerindeki Amerikan Tıp Derneğinin bir raporuna göre, deri altına çip yerleştirilmesi gibi uygulamaların şüphe uyandıran sağlık riskleri taşıdığını belirtiyor.

Tarihi örneği var

Deri altı çip uygulaması 1998 yılında İngiliz bilim adamı Kevin Warwick tarafından denenmiş. “Captain Cyborg” olarak tanınan Warwick sadece deri altı çip üzerinde değil, lakabından anlaşılacağı üzerine insan vücudunun sibernetik hale getirilmesi üzerine çalışmış.

Kaptan Cyborg’un alışmaları ise hala Londra’daki Bilim Müzesinde görülebiliyor.

“Captain Cyborg” lakaplı bilim adamı sibernetik çalışmalar yapıyor

Belçika’da daha önce hiç denenmeyen benzeri çip teknolojisi Amerika’da özellikle hastane personeli arasında yıllar önce test edilmiş. Ancak Wisconsin ve California gibi eyaletlerde bu tür uygulamalar yasaklanmış.15

BİR CEVAP BIRAK