DDos Saldırıları İnterneti Felç Etti

DDos Saldırıları İnterneti Felç Etti

DDos Saldırıları İnterneti Felç Etti

10277
0
PAYLAŞ

DynDNS’e kimliği ve kaynağı belli olmayan hackerlar tarafından yapılan DDoS (Distributed Denial of Service Attack) saldırıları sonrasında birçok web servisi ve internet sitesi erişilemez hale geldi.

Türkiye saatiyle 14.00 civarında başlayan DDoS saldırıları, popüler alan adı sistemi sağlayıcılarından DynDNS’e yönelik gerçekleştirildi. Alan adlarını IP numaraları ile eşleştirerek hizmet sunan DNS sistemine saldırı yapıldı. Saldırı Twitter, Spotify, Reddit ve Paypal gibi büyük internet sitelerini kullanılamaz hale getirdi.

original
DDoS saldırıların temsili yönü (norse)

Söz konusu ilk saldırılar nedeniyle Türkiye’deki kullanıcılar kısmi olarak etkilense de saldırıların artması ile birlikte sistemlerin kullanılmasında zorluklar yaşandı. Saldırılardan en çok etkilenen Amerika’daki kullanıcıların erişim sorunu ise oldukça büyük.

Söz konusu siteleri zaman zaman kesintiye uğratan ve çoğunlukla yavaşlamasına neden olan ilk saldırıların engellendiği bilgisi verildi. Bilgi veren DynDNS yetkilileri, yeni saldırıların devam ettiğini ve bu saldırılara yönelik tedbirlerin alınması için çalışıldığını belirtti.

BTK Başkanı Ömer Fatih SAYAN Açıklama Yaptı

images

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın, AA muhabiri Arife Yıldız Ünal’a açıklamalarda bulunduğu öğrenildi.

Amerika’da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirtti. “Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir.” diye konuştu.

Twitter, Reddit gibi siteler için bugün Türkiye saatiyle 14.00-17.00 arasında ve saat 20.00 civarında kesinti ve yavaşlıklar gözlemlendiğini anlatan Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan’ın, şunları kaydettiği öğrenildi:

“Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir.”

 

BİR CEVAP BIRAK