Erişime Engellenen Sitelere Girmenin Farklı Yolları

Erişime Engellenen Sitelere Girmenin Farklı Yolları

Engellenen web sitelerine erişebileceğiniz ya da içeriklerini görebileceğiniz en iyi alternatif yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

12048
0
PAYLAŞ
Erişime engellenen sitelere pek çok farklı yöntemle girilebilir.

İnternet herkese açık ve ücretsiz bir ortam. Ancak bazı ülkeler, yasal mevzuatları gereğince ya da zararlı içeriğe sahip olduğunu düşündükleri bazı internet sitelerini erişime engelleyebilmektedir. Bunun dışında çeşitli üniversiteler, okullar, iş yerleri ve kamu kurumları da kendi ağları üzerinden öğrencilerin ya da çalışanlarının istemedikleri internet sitelerine ve servislerine (sosyal medya, kişisel e-posta servisleri gibi) erişmesini istemezler. Özellikle zaman zaman sosyal medya ağlarına da uygulanan ve internetin doğasına aykırı bu sansürleme işlemleri tüm hızıyla devam ededursun, geliştiriciler ve kullanıcılar bir şekilde erişim engellerini aşabiliyorlar. Biz de bu yazımızda erişim engellemesi uygulanan sitelere hangi yollarla ulaşıldığını sizler için derledik.

1. URL yerine IP kullanmak

İlk sırada bu yöntemin olması çok şaşırtıcı gelebilir. Ancak engellenen pek çok internet sitesine erişmek için o internet sitesine ait IP adresini tarayıcınızın adres satırına yapıştırmanız işe yarayabilir. Örneğin, http://wikileaks.org adresine erişmekte zorluk çekiyorsanız, www.whois.com.tr adresine giderek sorgu yaptığınızda Wikleaks’e ait IP adresinin 195.35.109.53 olduğunu görebilir ve bu IP’yi kullanarak Wikileaks’e erişebilirsiniz.

whois
Ulaşılmak istenen internet sitesinin IP bilgisini öğrenme

Tarayıcınız IP ile giriş yapmaya çalıştığınız için giriş uyarısı verebilir. Görmezden gelip devam etmenizde bir sakınca olmayacaktır.

2. VPN kullanmak

Elbette erişime engellemelerde en çok kullanılan yöntemlerden biri VPN (Virtual Private Network, Sanal Özel Ağ) kullanmak.

Bu yöntem, erişmek istediğiniz internet sitesine ulaşmak için sizi hizmet sunan servisin bulunduğu ülkeye çıkarır ve oradan istediğiniz internet sitesine eriştirir. Böylece hem erişim engellemesi uygulanan siteye ulaşmış hem de kimliğinizi gizlemiş (tabi bu konuda gerekli tedbirleri almış olmanız lazım) olursunuz.

Kullanılabilecek pek çok ücretli ve ücretsiz VPN servisi mevcut. Bütçenize ya da tercihinize göre istediğinizi seçebilirsiniz.

Ancak geçtiğimiz yılın sonlarında ülkemizde bazı VPN servislerine ve Tor ağına yönelik de erişime engelleme işlemi uygulandığı biliniyor. Bu konuda aşağıdaki iki yazımıza göz atabilir; VPN ve Tor engelinin nasıl aşılacağını ve en iyi VPN tavsiyelerini görebilirsiniz.

VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır?

VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri

3. Google Cache

Google gibi arama motorları internet sitelerine ait sayfaları önbelleklerinde saklarlar. Bu siteler arasında elbette erişime engellenen sitelere ait sayfalar da yer alır. Bunlara erişmek için yapmanız gerek şu: Google’da erişmek istediğiniz sayfayı aratın. Çıkan sonuç satırında, engelli sitenin adının önündeki küçük yeşil üçgene tıklayın ve “Önbellek” seçeneğine tıklayın. Bu şekilde o internet sitesinin Google önbelleğinde yer alan sayfalarına erişebilirsiniz. Benzer şekilde diğer arama motorlarında da benzer yöntemler mevcut.

google_cache
Arama motorlarının önbelleğini kullanmak da güçlü bir yöntem

Bu yöntem Facebook ve Twitter gibi gerçek zamanlı çalışan internet sitelerinde istediğiniz şekilde işe yaramayabilir. Ancak gerçek zamanlı olmayan diğer sitelere erişebilirsiniz.

4. Internet Archive – The Wayback Machine

Internet Archive (İnternet Arşivi) herhangi bir web sitesinin geçmiş versiyonlarını depolayan dünyanın en büyük web sitesidir. Bu internet servisine https://archive.org adresinden erişebilirsiniz.

wayback_machine
Internet Archive neredeyse tüm interneti arşivliyor

Internet Archive bazen bir internet sitesinin neredeyse tüm kopyasını, internet sitesinin yayına başladığı tarihten itibaren arşivinde tutar. Bu hizmeti bir web sitesinin geçmiş sürümlerine erişmek için kullanabilirsiniz. Bir internet sitesi erişime engellenmiş olsa bile çok da eski olmayan önceki sürümlerine göz atabilirsiniz.

5. Çeviri hizmetleri ile bypass

AltaVista BabelFish, Google Translate gibi online ve güçlü çeviri hizmetleri erişime engelli internet sitelerine ulaşmak için güçlü bir yöntemdir. Bir internet sitesini istediğiniz bir dile çevirerek kullanıcılarına ulaştıran bu servisler, içeriği ya da kendisi erişime engelli web sitelerinin içeriğine erişmek için de güzel bir yöntem.

google_translate
Çeviri hizmetlerini kullanarak da internet sitelerine erişilebilir

6. Tarayıcılarda Proxy kullanmak

Proxy sunucuları, internet ortamında erişmeyi talep ettiğiniz içeriği sizin adınıza temin eden aracı (vekil) sunuculardır. VPN’e benzer şekilde kimlik gizliliği de sunar ve erişim engellemesi uygulanan sitelere ulaşmak için de sık kullanılan bir yöntemdir.

Bu işlemi kullandığınız tarayıcının eklenti araçlarını kullanarak kendinize uygun bir Proxy sunucusunun uygulamasını tarayıcınıza ekleyerek ve gezinirken bu uygulamayı aktif hale getirerek kullanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem olarak ise, Proxy sunucunun size verdiği bilgileri tarayıcının ilgili güvenlik/gezinti ayarlarına girmek.

Bu hizmetleri de ücretsiz sunanlar mevcut olduğu gibi ücretli ve abonelik isteyen türleri de var.

Uyarı: Teknopusula, kullanılacak yöntemler nedeniyle ihlal edilebilecek herhangi bir kuraldan dolayı sorumluluk kabul etmez.

BİR CEVAP BIRAK