PAYLAŞ

Dünyamız çok büyük öyle değil mi? Ankara’dan çıkıp araba kullanarak İskenderun’a gittiğimde ülkemizin bile ne kadar büyük olduğunu düşünmüştüm ki ülkenin tamamını kat etmemiştim daha. Peki ya dünya? Ya da durun, Güneş sistemi ne kadar büyük? Son belirlenenlere göre Güneş’in çekimi yaklaşık 1 ışık yılı uzaklıktaki neslere kadar etki edebiliyor. Ama Güneş Sistemi’nin de dahil olduğu Samanyolu Galaksisi’nin boyutunu öğrenince tüm mesafeler anlamsız kalıyor. Galaktik yuvamız tam 100,000 ışık yılı genişliğinde.

Samanyolu ile ilgili veriler girmeye devam edeceğiz. Ama sizler için evrendeki bilinen en büyük galaksinin haberini yapmak istedik. O canavar IC 1101 olarak adlandırılıyor ve tam 6,000,000 ışık yılı genişliğinde. İçerisinde yaklaşık 100,000,000,000,000 yıldız barındırıyor. Kıyaslamanız için aşağıda IC 1101 ile diğer galaksilerin aynı ölçekteki resimlerini verdik.

Resim: Flabber.nl
Resim: Flabber.nl

Kıyaslama yapınca büyüklüğü anlaşılıyor

Yukarıda “Melkweg” diye adlandırılan sinek boyutlarındaki nesne, bizim devasa “Galaktik yuvamız” Samanyolu Galaksisi. Hemen yanında ise bilim insanlarına göre birkaç milyar yıl (yaklaşık 4,000,000,000 yıl) sonra Samanyolu ile çarpışacak Andromeda Gök adası‘nı görebilirsiniz. Onun yanında M87 isimli başka bir dev galaksi bulunuyor. En sağda bulunan kocaman nesne ise IC 1101 adı verilen ve evrende bilinen en büyük gök ada. İnsan aklı yukarıdaki resimde görünen boyutları kavramaktan aciz. Yine de fikir vermesi açısından, resmi paylaşmak istedim.

BİR CEVAP BIRAK