Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Facebook'tan sıkılanlar için boşanma rehberi!

10392
0
PAYLAŞ

Facebook, bazılarımız için arkadaş çevremiz ve akrabalarımız ile iletişimde kalmanın tartışmasız en etkili yolu olmasına rağmen; bazılarımız için sürekli gelen güncellemeler, mesajlar, beğenmeler (like), dürtmeler (poke) ve reklamlar nedeni ile biraz bunaltıcı hale gelmiş olabilir. Bu nedenle yazımızda Facebook hesabı kalıcı olaraknasıl silinir sorusunun cevabını anlatmaya çalıştık.

Birçok kullanıcının Facebook’un gizliliği ile ilgili endişeleri bulunuyor olabilir. Maalesef, bu konuda genel olarak kullanıcıların kafaları bayağı karışık. Mesela, Avusturya’da Facebook aleyhine açılan bir davada[1]; Facebook’un, kişilerin özel verilerini illegal yazılımlar yoluyla ele geçiren bazı web siteleri ile birlikte oluşturulan bir pramitin (Prism) parçası olduğu ve bu yolla 25.000 kişinin bilgilerini Amerikan İstihbarat Servislerine aktardığı iddia edilmişti. Her ne kadar Facebook davayı kazanmış olsa da davacılar işin peşini bırakmayarak temyize gideceklerini açıkladılar.

Bu nedenle eğer Facebook’tan boşanmak istiyorsanız bunun için iki yol var: Hesabınızı dondurmak veya hesabınızı kalıcı olarak silmek.

Eğer hesabınızı dondurmayı tercih edersiniz profiliniz artık başkalarına görünmeyecektir. Fakat, bu durumda bütün bilgileriniz, belki bir gün geri dönersiniz diye, Facebook sunucularında tutulmaya devam edecek.

Hesabınızı kalıcı olarak silmeyi tercih etmeniz durumunuda ise, bütün verileriniz silinerek bir daha geri getirilemeyecektir.

Facebook kullanmaya geri dönüp dönmeyeceğinize bağlı olarak değişen seçenekler için yapmanız gerekenler ise şunlar;

Facebook hesabı nasıl dondurulur (deaktivate)?

Şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Açılan Facebook sayfasında aşağı yönlü oku tıklayın.
  2. “Ayarlar” (settings) butonuna tıklayın.
  3. Sol sütundaki “Güvenlik” (security) sekmesini açın.
  4. Adımları takip edip “Hesabı dondur” (Deaktivate your account) sekmesini onaylayın.

Eğer hesabınızı bu şekilde dondurursanız artık hesabınız aramalarda diğer kişilere görünmeyecek olmasına rağmen, daha önce arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlarınızın hala diğer kişiler tarafından görüntülenebileceğini unutmamalısınız. İlerde bir gün dayanamayıp tekrar Facebook’u kullanmak istediğinizde e-postanız ve şifreniz ile giriş yapabileceksiniz.

Facebook hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Facebook
Facebook Üyeliği Sonlandırma

Facebook’tan bıkanlar için karşılarına çıkan ikinci seçenek, hesabı kalıcı olarak silmek. Bu seçeneği tercih etmeniz durumunda ise, hesabınız tekrar canlandırılamayacaktır. Ayrıca, profilinizden yaptığınız paylaşımlarınıza bir daha hiçbir şekilde ulaşılamayacağını da unutmayın. Onun için bunu yapmadan önce Facebook’taki verilerinizin bir kopyasını indirmenizi tavsiye ederiz.

Facebook’taki verilerinizin kopyası nasıl indirilir?

  1. Açılan Facebook sayfasında aşağı yönlü oku tıklayın.
  2. “Ayarlar” (settings) butonuna tıklayın.
  3. Ana menünün altında yer alan “Facebook bilgilerinin bir kopyasını indir” (Download a copy of your Facebook data) linkine basın.
  4. Verilerinizi aldıktan sonra hesabınızı silebilmeniz için “https://www.facebook.com/help/delete_account” adresine gidip, “Hesabımı sil” (Delete my account) butonunu basarak devamındaki adımları onaylayın.

Her şeye rağmen Facebook, kendi sunucularında bulunan size ait video ve fotoğraflarınızı, profil bilgilerinizi ve diğer depolanmış verilerinizi, ancak 90 gün içerisinde silebileceğini belirtmekte. Yani çok kızgınsanız ve tamamen Facebook’tan kurtulmak istiyorsanız bile, bu en erken 90 gün içinde mümkün olabilecek.

Unutulmaması gereken son nokta; verilerinizin silinmesi tamamlandıktan sonra, artık bu veriler, ne siz ne de bir başkası tarafından görüntülenemeyecek olduğundan; hesabınızı silmeden önce, Facebook bağlantılarınızın ihtyaç duyduğunuz iletişim bilgilerini de bir yere not etmenizde büyük yarar var.

[1] http://www.telegraph.co.uk/technology/facebook/11711310/Facebook-wins-legal-victory-over-allegations-it-broke-privacy-rules.html

BİR CEVAP BIRAK