Gmail JavaScript Dosyalarını Engelleyecek

Gmail JavaScript Dosyalarını Engelleyecek

Google'dan javascript'e darbe!

10199
0
PAYLAŞ
Gmail'den Yeni Güvenlik Önlemi

Dünyanın en fazla tercih edilen e-posta servisi olan Gmail (bknz:Dünden Bugüne E-posta Servisleri’nin Gelişimi)yaygın programlama dili JavaScript(.js) ile yazılan dosyaları engellemeye hazırlanıyor. Google’ın aldığı bu karar ile 13 Şubat’tan itibaren “.js” uzantılı dosyaların Gmail üzerinden yüklenmesi veya gönderilmesi artık mümkün olmayacak.

Google, hayatımızın her alanındaki etkinliğini gün geçtikçe artırıyor. Arama Motorundan Tarayıcıya, Navigasyondan Sosyal Medyaya kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunuyor. Öyle ki interneti sadece Google’dan ibaretmiş gibi algılayan insan sayısı azımsanmayacak kadar çok. Kullanıcılara birçok servis sunan Google, bu servislerin en popülerlerinden birisi olan Gmail’in güvenliğine oldukça önem veriyor.

google4
Teknoloji Devi: Google

Halihazırda. exe, .bat ve .msc gibi uzantıların e-postaya eklenmesine izin vermeyen Gmail, şimdi de .js uzantılı (JavaScript) dosyaların gönderilmesine yada iletilmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Buna göre Google’ın popüler e-posta servisi Gmail, Hackerlar’ın saldırılarından kullanıcılarının korunması için “.js” uzantılı dosyaların eklenti olarak gönderilmesine engel olacak.

Javascript Nedir ? Ne İşe Yarar?

javascript, betik dili yani uygulamaları harekete geçirme (tıklama, resim oynatma vs.) etkinliğine sahip Web Programcılar için önemli bir programlama dilidir. “.js” dili özellikle web sayfalarının düzgün görüntülenebilmesi için tarayıcıların (browser) kullandığı vazgeçilmez yazılım dillerinden biridir.

Gmail Javascript’i Neden Engelledi?

Edinilen bilgilere göre hackerler tarafından keşfedilen yeni yöntemler sayesinde Gmail üzerinden phishing (oltalama) yazılımlarının arttığı ve Google’ın böyle bir yola başvurduğu belirtiliyor. Özellikle zararsız ve güvenilir bir kaynaktan gelmiş gibi görünen zararlı e-postaların içerisine gömülü “.js” uzantılı dosyaların, tıkladığında kullanıcıların kişisel veya önemli bilgilerinin hacker’ların eline geçtiği belirtiliyor. Bu sebeple Google’ın bu önlemi aldığı iddia ediliyor.

hacker
Güvenlik Önlemlerinin Artmasına Sebep Olan Kişiler: Hackerlar

Hatta Google’ın, aldığı önlemler sayesinde Gmail üzerinden .js uzantılı dosyaların uzantılarının değiştirilerek gönderilmesine bile izin vermeyeceği belirtiliyor. Yani sıkıştırılmış (“.rar .zip, .tgz, .gz .bz2” gibi) dosyalar halinde “.js” uzantılı dosya göndermeye çalışsanız bile yine bu iletiyi gönderemeyeceksiniz. Bu sebeple aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız.

Gmail Görüntüsü
JavaScript dahil iletilemeyen dosyalar için görülecek uyarı

Yazılımla uğraşanların pek sevinmeyeceği bu kararın zararlı yazılımlarda kullanılan .js uzantılı dosyaların önüne geçebilme adına önemli bir karar olduğu değerlendiriliyor.

Gmail Javascript Engeli Nasıl Aşılır?

Peki Gmail Javascript engelini aşmak mümkün mü? 13 Şubat’tan sonra da illa .js uzantılı dosya göndermek istiyorum diyorsanız şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • İletmek istediğiniz dosyayı Google Drive’a yükleyip bu dosyanın linkini karşı tarafla paylaşarak e-postanızı iletebilirsiniz.
  • Aynı şekilde Gmail Javascript Engelini Aşmak için Google Cloud Storage’ı da tercih edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK