Google Haritalar ile Listeler Oluşturup Paylaşın

Google Haritalar ile Listeler Oluşturup Paylaşın

10389
0
PAYLAŞ
Google Haritalar konum listesi yapma ve paylaşma özelliğini sundu

Google Haritalar bu hafta iOS ve Android kullanıcılarının, konumlarını kaydedip arkadaşlarıyla paylaşabileceği listeler yapmasına izin veren yeni bir özelliği sundu. “Favoriler”, “Yıldızlı Yerler” ve “Gitmek İstiyorum” şeklinde tasarlanan bu üç kişisel liste, herkese açık, gizli ya da isteğe göre paylaşılabilir şekilde oluşturulabiliyor.

Konum listeleri oluşturup paylaşmak ve arkadaşların konum listelerini görüntülemek “Google Haritalar sosyal ağa mı dönüşüyor?” sorusunu akla getiriyor. Zaten Google’ın yapmak istediği de bu.

Yeni liste oluşturma ve paylaşma özelliği Haritalar’ı sosyal ağa dönüştürüyor

Google Haritalar yetkilisi Zach Maier, Haritaların önceleri insanları kaybolmadan A noktasından B noktasına ulaştırmayı hedeflediğini, ancak şimdi kullanıcılarını rutinlerden kurtararak yeni şeyler keşfetmelerini sağlamaya odaklandıklarını aktarıyor.

Favoriler ve Yıldızlı Yerler aynı amacı gören listeler gibi görünebilir. Ancak Maier bunu da şöyle izah ediyor: Bir doktor ofisi ya da okul yıldızlı yer olabilir ancak favori konum olamaz.

Sosyal ağa benziyor

Bu özelliğin sosyal ağa benzemesini sağlayan en önemli özellik olarak şunu söyleyebiliriz, mesela çevrenizdeki favori restoran ya da kafelerin bir listesini yapıp bunu “herkese açık” hale getirebilirsiniz. Bu şekilde o civardaki tüm Google kullanıcıları listenize erişerek yeni yerleri keşfedebilir. Bu özellik akıllara Swarm ve Foursquare’i getirse de Haritalar’ın kişiye özel liste özelliği oldukça farklı.

Haritalar’daki yeni liste oluşturma ve paylaşma özelliğinin tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Markalara ait listeler de gelebilir

Google şimdilik herhangi bir marka ya da yayıncı ile halka açık listelerin paylaşılması konusunda anlaşmamış, ancak ileride markaların kendi listelerinin paylaşılabileceği ifade ediliyor. Örneğin New York Times, USA Today ve Google ait Zagat gibi birkaç şirketle zaten iş birliği yapan Haritaların, ülkelere göre ulusal medya kuruluşları ya da farklı ulusal markalarla çalışması oldukça faydalı listeler çıkmasına neden olabilir.

Bir konumu seçip üç listeden birine kaydedebilirsiniz

Liste oluşturup paylaşmak için, Haritalar’da bir konuma uzun süre basın ve çıkan kırmızı yer işaretini üç seçenekten birine kaydedin. Listeniz için isim de seçebilirsiniz. Daha sonra listeleriniz için paylaşım ayarlarını herkese açık ya da gizli şeklinde değiştirebilirsiniz.

Google Haritalardaki bu liste oluşturma ve paylaşma özelliği ileride Google’ın diğer servislerinde de kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK