Google Senin Hakkında Neler Biliyor-Google Geçmişi Nasıl Silinir?

Google Senin Hakkında Neler Biliyor-Google Geçmişi Nasıl Silinir?

10667
0
PAYLAŞ
Google Geçmişini Yönetme

Gizlilik kavramının gün geçtikçe ayaklar altına alındığı günümüzde artık kişisel verilere oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilmekte ve toplanan verilerle kişinin tam bir profili oluşturulabilmektedir.

Hepimiz, hemen her gün Google’a mutlaka bir şeyler soruyoruz ve sorduğumuz soruya çıkan en yakın cevaba bir şekilde ulaşabiliyoruz. Tek bir veriden bir şey olmaz denilebilir ancak tüm Google geçmişi bir araya getirildiğinde kişi hakkında bir çok bilgi ortaya çıkabilmektedir. Hatta Google artık sizi o kadar iyi tanıyor ki size özel reklamlar veya size özel sayfaları önerebiliyor. Peki Google tarafından toplanan bize ait bilgiler ve veriler nerede tutuluyor. Yani Google geçmişimize nasıl ulaşabiliriz?

Google Hesabım bölümünde yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Google’da yapmış olduğunuz tüm geçmişe ulaşabileceğiniz yeni bir ara yüz.

Google geçmişini silmek için yapmanız gerekenler:

İlk Adım: Google hesabınıza bağlanın ve history.google.com  bu sayfaya gidin. Buradaki bilgiler size çok tanıdık gelecek. Evet yıllardır Google’da bu hesabınızla yaptığınız tüm aramalar şu anda karşısınızda. Hatta hesabınızla oturum açtığınız tüm bilgisayarlardaki veriler burada saklanmaktadır.

Google Geçmişi Nasıl Silinir?
Google Geçmişi Nasıl Silinir?

İkinci Adım: Bu sayfada sol menüde Etkinlik Silme Ölçütü diye bir sekme bulunmakta. Buraya tıklayarak belirli tarih aralığında veya tüm geçmişinizi silebilirsiniz. Silmenin ötesinde tüm aramalarınız indirebilirsiniz de.

Google Geçmişi Nasıl Bulunur ve Silinir?
Google Geçmişi Nasıl Bulunur ve Silinir?

Üçüncü Adım: Yine  history.google.com sayfamızdaki sol menüden Etkinlik Kontrolleri Sekmesinden tüm Geçmişinizi yönetebilirsiniz. Buradan konum bilgilerinizin saklanıp saklanmayacağını, tarama geçmişlerinizin saklanıp saklanmayacağını kolaylıkla karar verip uygulayabilirsiniz.

Google Etkinlik Kontrolü
Google Etkinlik Kontrolü

BİR CEVAP BIRAK