Google’ın Gizemli Yeni İşletim Sistemi Fuchsia: Android Devri Bitiyor mu?

Google’ın Gizemli Yeni İşletim Sistemi Fuchsia: Android Devri Bitiyor mu?

Google, Android devrini sonlandıracak yeni işletim sistemi üzerinde çalışıyor-Fuchsia

10742
1
PAYLAŞ
Yeni mobil işletim sistemi Fuchsia

Google’ın Android yerine geçmesi planlanan yeni  işletim sistemi üzerinde çalıştığına dair duyumlar geliyordu ancak ilk defa yayımlanan görseller ile bu konu üzerinde oldukça fazla çalıştıkları ortaya çıkmış oldu. Google, dün Armadillo adını verdikleri yeni kullanıcı arayüzünün tanıtımını yaptılar ve bu tanıtımda Fuchsia işletim sisteminin detayları bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Yeni işletim sisteminin detayları:

İşte Google’ın Android işletim sisteminin yerine geçireceği yeni işletim sistemi Fuchsia’nın detayları;

  • Büyük bir kısmı, Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu programlama dili olan ve JavaScript‘i compile eden DART dili ile geliştirilmekte,
  • Chrome işletim sistemi ve Android işletim sistemlerinin aksine Fuchsia, Linux Kernel’ini kullanmıyor. Bunun yerine, kendi mikrokernel’i olan MAGENTA adında bir kernel kullanıyor.

Google henüz resmi bir açıklama yapmasa da söz konusu işletim sistemi hakkında teknoloji guruları çeşitli spekülasyonlar geliştirmeye başladılar bile.

Google’ın yeni işletim sistemi Fuchsia

Android devri sona mı eriyor?

Google’ın Android’in yerine geçecek olan yeni bir işletim sistemi yazmasındaki amacın özellikle Sun Oracle tarafından satın alındıktan sonra açık kaynak dostu olmayan Java ekosisteminden kurtulamak istemesi olarak gösterilmekte. Özellikle geçen yıl Oracle’ın Google’ı, Sun lisanslarını ihlal ettiğini iddia etmesinin ve 9 milyar dolarlık dava açmasının ardından böyle bir çalışmaya gitmeleri oldukça mantıklı bir adım olarak görülmektedir.

Android’in yerine geçmesi beklenen yeni işletim sistemi Fuchsia

Linux Kernel’indan vazgeçerek Magenta adından yeni bir kernel üzerinde yoğunlaşmalarındaki sebep ise Linux’tan daha hızlı bir kernela ihtiyaç duydukları düşünülmekte.

Fuchsia adından yeni bir işletim sistemine geçmelerindeki diğer bir sebebin ise; Android’in Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik konularında oldukça ağır kalması olarak görülmekte. Özellikle gelecekte Google’ın bu iki konuya yani Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik konularına oldukça önem verdiğinin de bir göstergesi aslında.

Söz konusu yeni işletim sisteminin kaynak kodlarına GoogleSource ve Github üzerinden ulaşabilirsiniz.

Google’ın yeni işletim sistemi olması tahmin edilen Fuchsia hakkındaki gelişmeler şimdilik bu kadar. Yeni bilgiler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK