Instagram Canlı Yayın Testleri Yapıyor

Instagram Canlı Yayın Testleri Yapıyor

Instagram'a Canlı Video Yayını Geliyor

10241
0
PAYLAŞ

Bir Rus haber sitesinden (tjournal.ru) alınan bilgiye göre, geçtiğimiz haftalarda Snapchat-vari video özelliklerini getiren Instagram, şimdi de Facebook’un canlı video yayını özelliğine benzer bir özelliği programa kazandırma testleri yapıyor.

Instagram’ın yeni “Stories” (Hikayeler) özelliği sayesinde kullanıcılar Snapchat benzeri otomatik silinen resim ve video paylaşmaya başlamışlardı. Hikayeler özelliği ile video ve fotoğraflara ‘doodle’lar, metin ve emoji eklenebiliyor. Haber akış ekranının üst tarafına yerleşen bu özellik kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından beğenildi. Ancak Snapchat’in neredeyse aynı özelliklerini kullanması bazı kullanıcılar tarafından eleştirilmiş ve tartışılır hale gelmişti.

Henüz bu tartışmalar devam ederken Instagram’ın Facebook’un canlı yayın özelliğine benzer özellikleri test etmeye başladığına ilişkin görseller ortaya çıktı. Bir Rus haber sitesine Instagram’ın beta sürümlerinden alınan görüntüleri gönderen kullanıcı, canlı yayın özelliğinin sunulacağına dair iddiaları ortaya attı. Söz konusu görüntüler bu tartışmaları daha da alevlendireceğe benziyor.

Go Insta!

stories_live

Ortaya çıkan Instagram görsellerinde, Hikayeler bölümünde yer alan kullanıcı simgesinin altında “LIVE” (canlı) bilgisinin bulunduğu dikkat çekiyor. Hikayeler’e canlı yayın özelliği getirmeye çalışan Instagram’ın yaptığı testlere ait sızan görsellerin birinde de canlı yayına gönderilmeye hazırlanan görüntünün alt tarafında kırmızı bir butonda “Go Insta!” yazısının yer aldığı görülüyor.

go_insta

The Verge tarafından verilen bilgilere göre ise bu özelliğe ilişkin haberler hakkında Instagram yorum yapmaktan kaçındı. Çok da uzun olmayan bir süre sonra Instagram kullanıcılarının bu özeliği kullanabilecekleri değerlendiriliyor.

Periscope ile birlikte yaygınlaşmaya başlayan canlı video yayını özelliğinin Facebook tarafından da kullanılması ile birlikte daha pek çok uygulamaya geleceği tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK