İnternetteki Fotoğraftan Adres Bulma

İnternetteki Fotoğraftan Adres Bulma

23870
0
PAYLAŞ
Fotoğraftan Adres Bulma

Son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla sosyal medya sektöründe müthiş gelişmeler yaşandı ve halen yaşanmakta. Sosyal medyanın günlük yaşamımızda çok aktif bir şekilde yer alması ile birlikte bu araçlar üzerinden paylaşılan resimler, videolar veya diğer bilgilerimiz internetin derin dehlizlerinde bir yerde kullanılmak üzere bekliyor. Çekilen fotoğraflar çok hızlı bir şekilde sosyal medya hesaplarından arkadaşlara veya herkese açık bir şekilde paylaşılıyor.Peki paylaştığınız fotoğraftan adres bulma çok kolay desek inanır mısınız?

Fotoğraftan Adres Bilgisi Neden Gerekli?

Fotoğraftan adres bulma tekniğinin ne işe yarayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Kısmen haklısınız zira bu teknik genel olarak adli olayların çözümünde (intihar, kayıp, ölüm vs.) kullanılmakta. Ancak herhangi bir yakınını kaybetmiş yada ulaşmaya çalıştığı kişiyi bir türlü bulamayan bir kişi için bu bilgilerin ne kadar değerli olacağını bir düşünün. Ayrıca bilgi güvenliğine önem verenler için de bu bilgileri silmek önem arz edebilir.

Söz konusu fotoğraftan adres bulma tekniğine geçmeden önce çekilen fotoğraflarla ilgili bazı bilgileri anlatmakta yarar var.

Resimden Adres Bulma

Fotoğraf makinesi veya akıllı cep telefonlarından çekilen her fotoğrafa, o resmin nerede çekildiği başta olmak üzere pek çok bilgi eklenir (Fotoğraf yarışmalarında da bu bilgiler kullanılmaktadır). Fotoğrafları sanal dünyada paylaştığınız andan itibaren bu bilgiler, internete anında yüklenir. Böylece internetten paylaştığınız resmi indiren herhangi bir kullanıcı bazı yazılımlar sayesinde adresinizi tespit edebilir.

Bu bilgiler: Fotoğrafın Çekim Tarihi ve Saati, Kameranın Modeli ve Lens Detayı, Kamerayı Üreten Şirketin Bilgileri, Fotoğrafın Poz Süresi, GPS Koordinatları (varsa), Exif Bilgisi’dir.

Yukarıdaki resim bilgilerinde belki de daha önce karşılaşmadığınız bir terimle -Exif- ile

karşılaştınız. Peki Exif nedir ne işe yarar?

EXIF Nedir?

Evet belki de resimden adres bulmak için en önemli bilgi Exif bilgileri olup (Exchangeable Image File) Değiştirilebilir Görüntü Dosyası anlamına gelen bir dosya çeşididir. Exif, çekilen fotoğraflardan bulunduğunuz konum ve tarih gibi çeşitli bilgilere ulaşılmasını sağlayan bir dosya biçimidir. Yani çektiğiniz resimlere coğrafi konum bilgilerini entegre eden sistemdir. Aslında Exif bilgileri bazı SEO uzmanlarınca resim orjinalleştirme de kullanılan bir tekniktir. Ayrıca Exif bilgileri Google tarafından da delil olarak kabul edilmektedir.

Exif Bilgisi

Fotoğraf makinesi veya akıllı cep telefonunuz ile fotoğraf çekerken eğer GPS modülünüz açık ise aşağıdaki bilgiler “EXIF” adı verilen bir dosya halinde resimlerinizin içerisine eklenir.

  • Kamera ve lens detayı,
  • Kullanılan cihazın markası ve model bilgisi
  • Ad-Soyad, Bilgisayar Adı, Hangi programla kaydedildiği vb.
  • Fotoğrafın Hangi Tarih ve Saatte Çekildiği (Zaten fotoğraf adı olarak da otomatik kaydedilir)
  • Fotoğraf Çekilen Yerin (Adresin) GPS Koordinatları

Fotoğraftan Adresi Nasıl Buluyorlar?

Bir fotoğrafta yer alan Exif bilgileri çeşitli yazılımlar sayesinde tespit edilebilir. Bu programların başında ExifCleaner gelir. ExifCleaner ücretli satılan ve özellikle Emniyet Müdürlüğünce 2004 yılından beri yaygın olarak kullanılan bir programdır. ExifCleaner sayesinde fotoğrafın Exif bilgilerinde yer alan Kamera ve Lens Detayı, Kullanılan Cihazın Markası ve Model Bilgisi, Ad-Soyad, Bilgisayar Adı, Hangi Programla Kaydedildiği, Fotoğrafın Hangi Tarih ve Saatte Çekildiği, Fotoğraf Çekilen Adresin GPS Koordinatları elde edilerek istenen adres bulunabilir.

ExifCleaner

Bu şekilde sosyal medya hesaplarınızdan “ip” bilginiz elde edilemese ve resminizi Vpn‘le paylaşsanız bile adresiniz kolaylıkla tespit edilebilir. ExifCleaner üzerine harici olarak eklenen gizli bilgiler silinince fotoğrafın kendisini değiştirmediği için fotoğraf kalitesi de etkilenmez. Son olarak; ExifCleaner sayesinde bu bilgileri silerek paylaştığınız resimlerde hiçbir iz bırakmadan paylaşımda bulunabilirsiniz.

Fotoğraflardaki Exif Bilgileri Nasıl Silinir?

Aslında ExifCleaner gibi birçok program bulunmakta. Örneğin steelbytes, Verexif, exifremove, SuperUtils, exifremove, hvdwolf, AntiPhotoSpy programları önerilebilir. Ayrıca akıllı telefonlarda Android için Photo Exif Editor, iOS için MetaData Remover ile Metapho’yu önerebiliriz.

Bu programların hem Exif bilgisini bulduğunu hemde Exif bilgisini sildiğini belirtelim.

İnternette Fotoğraf Paylaşırken Dikkat Edilecek Hususlar

Yazımızın sonunda internette paylaşım yaparken dikkat etmemiz gereken kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken Dikkat!
  • Özellikle GPS konumu açıkken kaydedilmiş fotoğrafların Exif bilgilerini silmeden internette paylaşmayın,
  • Evinizin rahatça tanınabileceği fotoğrafları paylaşmayın,
  • Özel olduğunu düşündüğünüz fotoğrafları akıllı telefonunuzun yedeklemesine izin vermeyin,
  • Akıllı telefonunuzdan kaydettiğiniz resimleri yine aynı cihazla internete yüklemeyin.

 

BİR CEVAP BIRAK