Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kablosuz ağınızı istenmeyen misafirlerden koruyun

10918
0
PAYLAŞ

İnternet artık hayatımızın her aşamasında vazgeçilmez hale geldi. Teknoloji geliştikçe insanların çok daha fazla bilgiye, hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşma isteği her geçen gün daha da artmakta. Gelişen teknoloji ile birlikte kablosuz teknolojilerin artması, kablosuz ağ güvenliği ile ilgili endişeleri de beraberinde getiriyor.

Türkiye genç bir nüfusa sahip ve bu genç nüfus, internet kullanım oranlarının diğer Avrupa ülkelerine göre nazaran daha da yüksek seviyelerde olmasına sebep olmakta. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yayımladığı 2015 Faaliyet Raporu’ndaki verilere göre 2015 yılı sonu itibari ile Türkiye’de yaklaşık 48,6 milyon internet abonesi bulunmakta. Bir önceki yıl yani 2014 yılı ile karşılaştırıldığında %18 gibi oldukça yüksek bir oranda internet abone sayısında artış gerçekleştiği görülmekte.

Türkiye internet kullanıcı sayısı-BTK 2015
Türkiye internet kullanıcı sayısı-BTK Faaliyet Raporu 2015

Peki 48,6 milyon internet kullanıcısı internetin karanlık yüzü hakkında ne kadar bilgili?

Türkiye’de son yaşanan olaylara baktığımızda internet aboneleri, internet bağlantılarını farklı kişilerle paylaşmaları veya kablosuz ağlarına farklı kişilerin bağlanması ve bu bağlantılar üzerinden yasal olmayan işlemler gerçekleştirmelerinden dolayı oldukça ağır bedeller ödemekte ve binlerce insan kablosuz ağ güvenliği konusunda çok fazla bilgi sahibi olmamasından veya kablosuz ağını başkaları ile paylaşmasından dolayı mağdur olmaktadır.

Günümüzde kişisel bilgiler en değerli hazine. Kişisel bilgiler kullanılarak insanlar dolandırılmakta, kullanmadığı bir yazılım yüzünden mağdur olmakta, kredi kartlarından yüklü miktarda harcamalar yapılmakta, sahte kimlikler ve sahte banka hesapları açılmakta. Bunlara daha birçok örnek verilebilir. Dolandırıcıların veya kişisel bilgi hırsızlarının hayal gücü geliştikçe bu dolandırıcılık türleri daha da artmakta.

Kablosuz ağlarda gönderdiğiniz veya aldığınız veriler radyo sinyalleriyle havadan iletilirler. Dolayısıyla siz bu veriyi şifrelemediyseniz, bu veri her bir cihaz tarafından alınıp, okunup işlenebilir.

Hâlbuki kablosuz modeminize güçlü şifreler koyarak, güvenlik teknolojilerini kullanarak veya basit modem ayarları yaparak internetinizin ve kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesini engelleyebilirsiniz.

Kablosuz ağınızı güvenli hale getirmenin yolları

İnternetinizi kimseyle paylaşmayın:

Öncelikle yapmanız gereken şey kablosuz ağ şifrenizi hiç kimseyle paylaşmayın. Çoğu apartmanda her ne kadar yasak olsa da internet paylaşımı yapılmakta. Bu şekilde internet paylaşımı yapan kullanıcıların yaşadıkları mağduriyet günümüzde oldukça fazla tartışılıyor. Dolayısıyla ilk yapmanız gereken şey asla internet bağlantınızı başkasıyla paylaşmayın. Eğer illa paylaşım yapacaksanız modeminize bağlanan her türlü cihazın kaydını tutmayı unutmayın.

Peki modemime bağlanacak cihazları nasıl sınırlayabilirim?

MAC adresi ile kullanıcı sınırlama:

Nasıl ki her bir vatandaşın bir T.C. kimlik numarası var ve asla iki kişinin kimlik numarası aynı olamıyorsa, aynı şekilde  her türlü cihazın veya ağ kartının kendine özel bir MAC (Media Access Control) adresi vardır. Adından da anlaşılacağı gibi ortam erişim kontrolü bu adresle yapılabilmektedir. Bu adres 48 bitlik bir adrestir. Söz konusu cihaz filtrelemesi Modem Arayüzünden MAC adreslerini kullanarak yapılabilmektedir. İnternet bağlantınızı kullanmasını istediğiniz cihazın MAC adresini girerek cihaz sınırlaması yapabilir, kablosuz ağ güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu sayede evinize misafirliğe gelen misafirinizin ilk sorusu olan “WiFi şifresi nedir?” sorusuna “MAC adresini ver WiFi şifremi vereyim” diyerek internet bağlantınızı paylaşacağınız kişileri kayıt altına alabilirsiniz.

Modem ayarlarından MAC adresi engelleme
Modem ayarlarından MAC adresi ayarları

Modeminizin ayarlarının yapılabilmesi için modem arayüzüne bağlanmanız gerekmekte. Modem arayüzüne bağlanmak için gerekli olan IP’yi unuttuysanız, bunu CMD (MS-DOS Konsolu)’de küçük bir komut ile halledebilirsiniz.

MS-DOS komut ekranı açmak
MS-DOS komut ekranı açmak

CMD’ye klavye üzerinde windows + r tuşlarına basarak yada başlat menüsü arama kısmına çalıştır yazarak “Windows Çalıştır” uygulamasını açın

modem-ipsi-alma
MS-DOS Komut Ekranı

ve burada komut ekranına ipconfig yazarak kendi bilgisayarınıza ve modeminize ait bilgileri görebilirsiniz.

modem-ipsi
Default Gateway Sizin Modem IP’niz

Default Gateway sizin modeminizin IP adresidir. Bu IP adresini herhangi bir tarayıcıda (İE, Edge, Mozilla, Chrome vb.) adres çubuğuna yazmanız halinde modeminizin arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Kablosuz modem şifreniz güçlü olsun:

Güçlü bir şifre oluşturun.

Şifreniz minimum 8 karakterden oluşmalı ve mutlaka büyük harf, küçük harf, sayı, simge kombinasyonları kullanılmalı.

Modem şifre ayarları
Modem şifre ayarları

Kablosuz ağınızda mutlaka kablosuz ağ güvenlik teknolojilerini kullanın.

Kablosuz Ağ Güvenlik Teknolojileri Nedir?

Kablosuz ağ güvenlik teknolojileri kablosuz ağınızın ne kadar güvenli olması gerektiği konusunda size yardımcı olmaktadır. Aşağıda yer alan karşılaştırmada görüldüğü üzere en güvenli kablosuz ağ teknolojisi WPA2’dir.

Kablosuz ağ güvenlik teknolojileri karşılaştırması
Kablosuz ağ güvenlik teknolojileri karşılaştırması

Dolayısıyla modem ayarlarından güvenli bağlantı tipi olarak WPA2’yi seçmeniz, şifreleme/encryption kısmını da AES yapmanızı öneriyoruz.

Kablosuz ağ güvenlik ayarları
Kablosuz ağ güvenlik ayarları

Yukarıdaki basit ayarlarla cihazınıza ait kablosuz ağ güvenliği sağlanmış olacak.

Bir sonraki yazımızda, tüm bu güvenlik önlemleri alındığı halde bağlantımızı kullananların ya da kullanmaya çalışanların nasıl tespit edileceğini anlatacağız.

BİR CEVAP BIRAK