PAYLAŞ
Kali Linux sanal makinelere nasıl kurulur?

Kali Linux penetrasyon testleri ve adli bilişim araştırmaları için tasarlanmış Debian kaynaklı bir Linux dağıtımıdır. Offensive Security tarafından geliştirilmekte ve finanse edilmektedir. İçerisinde yüzlerce güvenlik, adli bilişim ve penetrasyon test aracını barındırır. Her geçen gün daha da gelişen ve geliştirme amacı dışında normal masaüstü Linux dağıtımları kadar kullanılabilir hale gelen Kali’nin nasıl kurulacağını anlatacak ve hazırladığımız kurulum uygulama videosunu sunacağız.

Kali Linux penetrasyon ve güvenlik uygulamaları için geliştirildi.

Bir işletim sistemini ilk defa deneyecekseniz ya da kullandığınız işletim sistemi ile birlikte başka bir işletim sistemini daha aynı anda kullanacaksanız, deneyeceğiniz ya da aynı anda kullanacağınız ikinci işletim sistemini bir sanal makineye kurmanızı tavsiye ediyoruz. Elbette sanal makinelerin pek çok kullanım amacı olduğunu da belirtelim.

Neden sanal makineler kullanılır?

Sanal makineler (Virtual machine), yazılımları ve bazı donanımları gerçek bir bilgisayar sistemindeymiş gibi çalıştıran uyarlamalardır. Gerçek bilgisayar ile işletim sistemi arasında sanal bir ortam yaratır. Yazılımlar bu sanal ortamda tıpkı bir bilgisayarda çalışıyormuş gibi çalışabilirler.

Sanallaştırma uygulamalarında en çok tercih edilen iki yazılım: VMware ve Virtualbox

Genelde Kali Linux kullanıcılarının yaptığı gibi biz de Kali Linux’u bir sanal makine üzerine kurarak çalıştıracağız. Bu şekilde kurulum yapma ve çalıştırma amaçlarından bazılarını şöyle sıralayalım;

 • İlk defa farklı bir işletim sistemi kurmayı deneyenler, olası hataların önüne geçebilir ve tecrübe kazanabilir,
 • Yeni çıkan işletim sistemi ya da sürümleri denenip duruma göre kolayca kaldırılabilir (sanal makine dosyalarını silmek yeterli), her defasında bilgisayara format atmak gerekmez,
 • Güvenilmeyen yazılımlar denenebilir,
 • Onlarca fiziksel donanım kullanmak yerine, tek bir donanım üzerinde onlarca sistem kurarak zaman, yer ve enerji tasarrufu sağlanabilir,
 • En önemlilerinden biri ise; sistem görüntüsü alma işlemidir. Belirli bir tarihe ait sistem görüntüsü (snapshot) alınarak (Windows’daki sistem geri yükleme gibi) istenildiği zaman bu noktaya geri döndürülebilir

ve bunların dışında sanal ağ kurulumları dahil onlarca sebep…

Yukarıda sayılan sebepler Kali’yi bir sanal makineye yüklemek için sanırım yeterli.

Biz uygulamamızda VMware kullandık. Bunun dışında popüler sanal makinelerden biri de VirtualBox. Tercihinize göre benzer özellikler gösteren makinelerden birini tercih edebilirsiniz.

Kurulum videomuzu sunup detayları anlatalım

 

 

Önce Kali Linux diskini indirelim

Hemen hemen tüm Linux dağıtımları gibi Kali Linux de kendi internet sitesinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

“Kali Linux 2016.2 Rolling” sürümü şu an Kali’nin en güncel sürümü. Bu güncel sürüme ulaşmak için www.kali.org adresine gidiyoruz ve Download bölümünden kendimize uygun bir sürümü indiriyoruz. Direkt olarak ISO dosyasını tarayıcı ile indirebileceğiniz gibi Torrent yöntemini kullanarak da indirebilirsiniz.

Kali’nin indirme seçenekleri

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus, eğer sanal makineniz 64 bit sürümleri desteklemiyorsa 32 bit sürüm indirmeniz gerektiği. Aksi takdirde sistemi kuramazsınız.

Download bölümünde sanal makineler için hazır kurulu paylaşımlar da mevcut.  Bu paylaşımlar da indirilerek direkt sanal makinenize dahil edilebilir. Ancak biz bu yazımızda ISO indirerek kurulumu kendimiz yapmayı tercih ediyoruz.

Sanal makinemizi ayarlayalım

İndirme işlemi devam ederken, biz sanal makinemizi ayarlayalım.

Vmware’in bilgisayarınızda kurulu olduğunu varsayıyoruz. VMware’i açıp aşağıdaki adımları uygulayalım:

Yeni bir makine kurmak istediğimizi belirtiyoruz
 • Create a New Virtual Machine” seçeneğiyle yeni bir sanal makine kurmak istediğimizi belirtiyoruz.
 • Açılan pencereden “Typical” seçeneğini işaretleyip devam edelim.
 • Bir sonraki pencerede indirdiğimiz “iso” dosyasının yerini göstereceğiz. “Installer disc image file (iso)” seçeneğini işaretleyip aktif olan “Browse” tuşuna tıklayalım ve indirdiğimiz iso dosyasını gösterelim. Devam.
 • Şimdi kuracağımız işletim sisteminin tipini seçmemizi istiyor. “Kali” için bir seçenek yok ama Kali bir Debian tabanlı sistem olduğundan Debian 7.x’i seçip devam ediyoruz. Sonraki pencerede Debian 7.x yazan yere kendi makinemiz için bir isim veriyoruz. Biz “Kali 2016.2”yi tercih ettik.
 • Disk boyutu için 20GB önerdi VMware, kabul edip devam ediyoruz.
 • Bu adımda “Customize Hardware” seçeneğine tıklayarak sistem için uygun sanal fiziksel donanım belirleyeceğiz.
Sanal makinemiz için donanım tercihlerini ayarlıyoruz
 • 2GB RAM denemek için oldukça yeterli. İşlemci sayısını 2 yapıp diğer ayarlara karışmıyoruz. Ağ adaptörünü NAT olarak seçili bıraktık. Bu konuya değineceğiz.
 • Close” ve “Finish” seçeneklerini sırasıyla tıklayıp sanal makine ayarlarını bitiriyoruz.

Şu anda 2GB RAM, 20GB sabit disk, 2 çekirdekli işlemci ve bilgisayarımızın internetini kullanabilen sanal bir bilgisayarımız oldu.

Ağ ayarları: NAT, Bridged ve Host-only

Makinemizin ayarlarını yaparken ağ kartı seçenekleri arasında 3 temel özellik gördük: NAT, Bridged ve Host-only. Bu özelliklere kısaca bakalım. Detaylar başka bir yazının konusu olabilir.

Ağ ayarları sanal makinenin ağdaki diğer bilgisayarlarla ilişkilerini belirler.

Eğer sanal bilgisayarınızın sadece fiziksel bilgisayar üzerinden ağa çıkmasını (internet ağı ya da LAN) istiyorsanız “NAT” (Network Address Translation) seçeneğini seçin. Bu şekilde sanal bilgisayar diğer ağlara çıkarken yeni bir IP almaz, fiziksel bilgisayarın IP adresini kullanır. Yani istekleri ve cevapları fiziksel bilgisayar üzerinden halleder. Örneğin iç ağdaki ağ 192.168.1.* şeklindeyse ve fiziksel bilgisayarın IP adresi 192.168.1.20 ise sanal bilgisayar bu IP adresi üzerinden isteklerini gönderecektir. Sanal bilgisayar, varsa internete erişebilir.

Sanal bilgisayarın kendi IP adresi olsun ve ağa direkt kendi IP adresiyle bağlansın istiyorsanız “Bridged” seçeneğini seçin. Bu şekilde 192.168.1.* ağında fiziksel bilgisayardan farklı olarak 192.168.1.21 gibi bir IP adresine sahip olacaktır sanal bilgisayarınız. İnternet erişimi varsa, internete çıkabilecektir.

Host-only seçeneğinde ise, sanal makine ile fiziksel makine arasında bir ağ kurulur. Sanal makine ağdaki diğer fiziksel bilgisayarlara ve internete erişemez. Ancak diğer sanal makinelere izin verilmişse erişebilir. Yani bir tür dış dünyadan soyutlanmış bir iç ağdır.

Makinemizi çalıştıralım!

Power on this virtual machine” seçeneğine tıklayınca bilgisayarımız başlatılmış olacak. Donanım ayarları yaparken hatırlarsanız CD/DVD sürücüsü olarak indirdiğimiz Kali imaj dosyasını göstermiştik.

Yani bilgisayarımız CD/DVD sürücüsünde Kali kurulum diski varmış gibi başlatılacak ve direkt Kali Linux ile “boot” edilecek. Kali ile boot edildiği zaman, karşımıza bazı önyükleme seçenekleri çıkacak.

Pek çok Linux dağıtımında olduğu gibi, Kali’de de “Live boot” özelliği mevcut. Yani hiçbir kurulum yapmadan Linux sistemini CD/DVD/USB üzerinden canlı olarak başlatabilir ve işletim sistemini kullanabilirsiniz. Bazı işletim sistemlerini denemek ve yükleme yapmaksızın bazı işlemleri gerçekleştirmek için “live” özelliği oldukça faydalı olabiliyor. Live özelliğiyle kullandıktan sonra sistemi yeniden başlatırsanız tüm ayarlar kaybolur ve ilk haline döner.

Önyükleyiciden “install” seçeneğini seçerek yüklemeye başlıyoruz.

Biz önyükleme bölümünden “install” seçeneği ile devam ederek yüklemeye geçiyoruz.

Yükleme ayarları

Yükleme esnasında Kali bizden bazı ayarları yapmamamızı isteyecek. Bu ayarların en başında ülke, dil ve klavye türü seçenekleri gelecek. Uygun tercihleri yapıp devam ediyoruz.

Makine adı olarak biz varsayılan “kali” önerisini aynen bıraktık. Siz istediğiniz ismi girebilirsiniz (Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin). Alan adı tercihini ise boş bıraktık. Bir alan adı belirtip herhangi bir ağa girmeyeceğiz. Devam edelim.

Şimdi bir “root” parolası belirlememiz isteniyor.

Root da ne?

Linux’de “sistem yöneticisi”nin karşılığı “root”. Sistemin tüm yetkilerini elinde bulundurur. O nedenle bu süper kullanıcı için verilecek şifre unutulmamalı.

Eğer bu kısmı boş bırakırsanız, oturum açarken oluşturulacak ilk kullanıcıyasudo” komutuyla yapabileceği root yetkileri tanımlanır.

Root parolamızı da belirledikten sonra devam ediyoruz.

Disk yapılandırma

Disk bölümleri kısmında yine Kali’nin istekleri var. Windows’daki C:/ ve D:/ gibi disk bölümlerine benzer olarak Linux sistemleri sda, sda0, sdb gibi disk alanlarını bölümler ve isimlendirir. Bu bölümlere bir de “swap” adlı takas alanı eklenebilir.

Linux’deki disk bölümlerinin ayrıntısına girmek istemiyoruz. Çok su götürebilir. O nedenle kurulumu var olan tüm diske yapması için “diskin tamamını kullan” diyerek devam ediyoruz. Ayrıca tüm dosyaları tek bölümde kullanmasını istiyoruz bir sonraki adımda. “/home” için ayrı bir bölüm ayarlamayacağız. Linux sistemlerindeki disk bölümlendirmeleri konusuna aşina olduğunuz zaman bu bölümü kurcalayabilirsiniz.

Sistem kurulumu bitmek üzere iken “bir ağ yansısı” üzerinden paketleri güncellemek isteyecektir. “Hayır” diyerek devam ediyoruz. Güncelleme işlemini şimdi yapmak istemiyoruz.

GRUB önyükleyici

Bir sonraki adımda GRUB adlı önyükleyici ile ilgili ayarlamalar isteyecek. Aslında GRUB ile tanıştınız.

Sanal makinemizi ilk çalıştırdığımızda karşımıza çıkan ilk Kali ekranı GRUB önyükleyici idi. Bize bazı seçenekler sunmuştu. Live olarak sistemi başlatabilir, yükleme yapabilir ya da diğer seçeneklerden birini tercih edebilirdik ve biz “install” seçeneğini seçmiştik.

GRUB şu işe yarar; eğer makinede birden fazla işletim sistemi olacaksa, başlangıçta hangi işletim sistemi ile bilgisayarı açmak istediğinizi soracak. Bu yüklemede biz GRUB’ı elle girmedik. Seçenekler arasında Kali’nin gördüğü “sda” diski ile devam ettirdik. Zaten başka da disk yok, 20GB’lık tek disk var.

İlk Kali Linux oturumunu açalım

Yükleme tamamlandı ve sanal bilgisayarımız yeniden başlatıldı. Başlangıçta bizi GRUB karşılıyor. Tek bir işletim sistemi oluğundan (Kali GNU/Linux) varsayılan olarak bu açılacak.

Oturum açma ekranı bizi kullanıcı adı ve şifre girmemiz için bekliyor. Kullanıcı adımız (başka bir kullanıcı tanımlamadığımız için kurulumda) “root” ve şifremiz kurulum aşamasında ne belirledi isek o. Bunları girerek oturumu açalım.

Oturum açma ekranında kullanıcı adı ve şifre bilgisi isteniyor

Eğer sıfırdan bir kurulum yapmayarak bir hazır kurulu imaj yükledi iseniz, Kali’nin varsayılan kullanıcı adı “root” ve şifresi “toor”dur. Bunları kullanabilirsiniz.

Kali Linux bizi masaüstündeki ejderha ile karşıladı. Sol taraftaki çubukta sık kullanılan araçlar hazır olarak geldi. “Applications” bölümünde Kali’de kurulu program ve araçları bulabilirsiniz.

Kali Linux’te yüzlerce araç bir arada

Kali Linux’un birbirinden değerli araçlarını artık kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK