Mac Nasıl Hızlandırılır : Sömürücü Programların Tespiti

Mac Nasıl Hızlandırılır : Sömürücü Programların Tespiti

Arkaplanda, gizli olarak çalışan sömürücü programları tespit edip kapatarak Mac nasıl hızlandırılır, yapılması gerekenler nedir öğrenin.

11746
0
PAYLAŞ

Mac bilgisayarlarda Windows’ta olduğu gibi zamanla yavaşlayabiliyor. Eğer Mac’iniz normalden yavaş çalışıyorsa bu yazımız ile sorunu çözebilir, mac nasıl hızlandırılır, neler yapılması gerekiyor birlikte bakalım.

Windows bilgisayarlarda olduğu gibi MacOS‘nin de yavaşlamasının bir çok sebebi olabilir. Windows işletim sistemi yüklenmiş bilgisayarı nasıl hızlandırılacağını Bilgisayar Nasıl Hızlanır 1 – En Etkili Yöntemler ve Bilgisayar Nasıl Hızlanır 2 – Kesin Çözüm yazılarımız ile anlatmıştık.

Mac’i hızlandıracağını söyleyen programlar genelde işe yaramamaktadır. CCleaner‘ı örnek vermek gerekirse, CCleaner sadece geçici dosyaları (Temporary Files) silerek yerel diskinizde yer açılmasını sağlar, bu da Mac’in daha hızlı çalışmasına pek fazla yardımcı olmaz.

Fazla kaynak tüketen programları bulun

Etkinlik Monitörü (Activity Monitor) kullanarak çalışan programları kontrol edin.

Etkinlik Monitörü üzerinden, Mac’in performansı etkileyen işlemleri; CPU (işlemci), Bellek, Enerji, Disk ve Ağ olmak üzere beş kategorileri de incelenebiliyor.

%CPU kısmına tıklayarak fazla işlemci kaynağı kullanan uygulamaları, kullanım oranına göre büyükten küçüğe yada küçükten büyüğe doğru sıralanabiliyor. Bazen tek bir uygulama işlemcinin %99’unu kullanabilmektedir. Bu tür sistem kaynaklarını sömüren uygulamaları tespit edip kapatmakta fayda var.

activity monitor cpu
Etkinlik monitörü (Activity Monitor) üzerinden çalışan uygulamalar kapatılarak mac hızlandırılır.

Görev yöneticisi üzerinden uygulamayı zorla kapatmak

Uygulamanın adına tıklayıp, üst menüde ki x işaretli tuşa basın. Kapatmadan önce bu uygulamanın çalışmasının önemli olmadığından emin olunuz. Uygulamaları önce normal olarak, uygulama üzerinden kapatmayı tercih ediniz. eğer uygulama kapanmak istemiyor zorla kapatma seçeneği kullanılmalı.

Normal yollarla uygulamayı kapatmak

Genelde uygulamayı kırmızı “X” tuşuna tıklayıp kapattığınızda, uygulama kendini küçültüp Dock üzerinde çalışmaya devam eder. Normal şartlarda, uygulamanın arka planda çalışmaya devam etmesi çok problem değildir. Ancak Mac yavaş çalışıyorsa uygulamayı tamamen sonlandırmak istenebilir.

Aktif çalışmaya devam eden uygulamalar, Dock üzerinde ki simgesinin altında veya yanında siyah nokta bulunur. Uygulama simgesine sağ tıklayarak yada ctrl ile tıklayarak açılan menüden “Çıkış” seçilerek arka planda çalışan uygulama kapatılmış olur.

Dock üzerinde çalışan uygulamarın kapatılması
Dock üzerinde çalışan uygulamaların kapatılması

Etkinlik Monitörü hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Apple Yardım bölümünde Etkinlik Monitörü sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mac nasıl hızlandırılır konulu diğer yazılarımız:

BİR CEVAP BIRAK