Microsoft En başarılı Ses Tanıma Sistemini Geliştirdi

Microsoft En başarılı Ses Tanıma Sistemini Geliştirdi

10357
0
PAYLAŞ
Microsoft tarafından geliştirilen konuşma metinleştirici

Microsoft araştırmacıları yaptıkları son çalışmalarla birlikte insan ses tanımasına en yakın seviyede ses tanıma sistemini (konuşma metinleştirici) geliştirdiklerini duyurdu.

Ses tanıma sistemleri, yapılan bir konuşmayı tanıma teknolojisine dayanmakta ve insan-makine iletişimi arasında klavye tuşlarını aradan kaldırmaktadır.

Microsoft’un Yapay Zeka ve Araştırma Grubu mühendisleri ve araştırmacıları yeni bir ses tanıma sistemini geliştirdiklerini ve  %5.9 kelime hata oranı ile (bir önceki ay bu oran %6.3 idi) şu zamana kadar geliştirilmiş en başarılı konuşma tanıma sistemi olduğunu vurguladılar. Söz konusu sistem ikili diyalogları bir insan kulağı kadar başarılı bir şekilde ayırt edebilmekte.

Microsoft bu sistemini tercümanlarla yaptığı bir teste tabi tuttuğunu ve söz konusu yapay zeka ürünü ses tanıma sisteminin bu testten başarılı bir şekilde geçtiğini belirtti.

Geliştirilmiş ses tanıma sistemi konuşmayı metine çevirme ve işitme engelli insanlar için kullanılması planlanıyor.

Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte artık insanlar sesli komutlarla cihazları yönlendirmeye başladılar bile. Özellikle Google ve Apple firmaları tarafından geliştirilen konuşma tanıma veya konuşma metinleştirici yapay zeka yazılımları ön planda idiler. Ancak Microsoft tarafından gerçekleştirilen bu ses tanıma sisteminin öncekilerinden çok daha farklı olacağı aşikar.

 

Resim Microsoft’tan alıntıdır.

BİR CEVAP BIRAK