Tor Ağı İçin Geliştirilen iOS Onion Browser Ücretsiz Oldu

Tor Ağı İçin Geliştirilen iOS Onion Browser Ücretsiz Oldu

10828
0
PAYLAŞ
Ücretsiz Onion Browser

Kullanıcılarının sansürsüz ve özgürce internette gezindiği Tor ağına bağlanarak iOS kullanıcılarına hizmet sunan Onion Browser artık ücretsiz.

Halihazırda Resmi Tor projesinin Windows, Linux, Apple OSX ve Android işletim sistemlerine yönelik tarayıcıları ücretsiz bir şekilde sunuluyorken, Tor geliştiricileri tarafından iOS için geliştirilen herhangi bir dağıtım mevcut değil.

iOS kullanıcılarının da Tor ağına erişebilmesi için Mike Tigas tarafından geliştirilen Onion Browser, 2012 yılından beridir ücretli bir şekilde App Store’da kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Onion Browser’in resmi Tor projesi içinde yer almadığını belirtmek gerekiyor.

Yılda yaklaşık 25.000$ kazandıran uygulamanın geliştiricisi Mike Tigas, App Store’da 0.99$’a satılan Onion Browser’ın artık ücretsiz hale getirildiğini açıkladı.

onon-browser-appstore
Onion Browser artık App Store’da ücretsiz

Onion Browser uygulamasının iTunes ön izlemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Gizlilik ve Güvenlik Hakları İçin Ücretsiz Oldu

Tigas’ın Ars internet sitesine yaptığı açıklamada, son zamanlarda yaşanan gizlilik hakları ve dijital güvenlik özgürlüğünü desteklemenin her zamankinden daha önemli olduğuna inandığını, bu nedenle uygulamanın herkes için erişilebilir hale getirmenin zamanının geldiğini ve bu nedenle uygulamanın ücretsiz olmasına karar verdiğini ifade etti.

Ayrıca Tigas, bazı global endişelerin de kararını etkilediğini belirtti. ZiraiOS uygulamalarını kredi kartıyla alması gereken bazı ülkelerdeki kullanıcılar, iOS uygulamalarına yönelik yasaklamalardan dolayı uygulamayı edinemiyor ancak ücretsiz uygulamaları edinebiliyorlar. Bilindiği üzere özellikle İran gibi ülkelerde iPhone gibi cihazların alım satımı ve iOS uygulamalarının kredi kartı ile alımında problemler yaşanıyor.

Uygulamanın ücretsiz hale gelmesinin ardından uygulama Ocak ayı içerisinde binlerce defa indirildi.

Onion Browser’ı kullanabilmek için iPhone ya da iPad kullanıcılarının minimum olarak iOS 8.2 işletim sistemine sahip olmaları gerekiyor.

Resmi Tor Projesi Uygulaması Değil

Bildiğiniz gibi Onion Browser iOS için önde gelen toplum destekli Tor Web tarayıcısı. Hatta geliştiricisi kaynak kodlarını bile halka açık tutuyor. Ancak, mevcut bazı özellikleri uygulamayı Tor projesinin resmi uygulamaları olan Tor Browser veya OrFox (Android için tarayıcı uygulaması) kadar güvenli kılmıyor. Tor projesi geliştiricileri bugüne kadar iOS için resmi bir uygulama yapmayı kabul etmedi.

orfox-tor
Orfox Tor projesinin resmi Android tarayıcı uygulaması

Tor’a ve VPN servislerine uygulanan engellemelere yönelik yazdığımız  VPN Engellemesine Çözüm: TOR ve VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır? yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK