Tor Ağı Üzerinden Facebook Kullanımı Artıyor

Tor Ağı Üzerinden Facebook Kullanımı Artıyor

11160
5
PAYLAŞ
Tor ağı üzerinde Facebook'a ait bir onion sitesi de var

Gizlilik ve güvenlik ile ilgili endişeler nedeniyle internet kullanıcılarının bir bölümü Tor ağı üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyor. Bununla birlikte internet kullanıcılarının vazgeçemediği sosyal ağlar zaman zaman kişisel veriler ve gizlilik için tehlike oluşturabilir. İşte bu ikilemden kurtulmak isteyen ve Facebook’tan vazgeçemeyen Tor kullanıcıları, en çok kullanıcıya sahip sosyal medya olan Facebook ağına Tor kullanarak erişiyor. Hem de bu şekilde erişim sağlayan kullanıcı sayısı azımsanmayacak kadar fazla. 1 milyonun üzerinde kullanıcı Tor ağı üzerinden Facebook kullanıyor.

Güvenlik endişesi taşıyan kullanıcılar için

Facebook ve Tor geliştiricileri güvenlik ve gizlilik endişesi taşıyan kullanıcılar için ortak çalışarak Facebook için bir onion (soğan) sitesi inşa ettiler. Alan adı https://facebookcorewwwi.onion olan bu soğan sitesine sadece Tor ile uyumlu tarayıcılar ile girilebiliyor.

Tor Browser üzerinden Facebook onion sitesine girmek mümkün

PC kullanıcıları Tor Browser ya da diğer tarayıcıların SOCKS5 ve ilgili ayarlarını yaparak söz konusu siteye erişebileceği gibi; Android kullanıcıları Orbot ve Orfox kullanarak Tor ağına erişebilir. Facebook ayrıca onion adresi için bir de mobil adres geliştirmeyi ihmal etmemiş. Mobil sitesinin adresi ise m.facebookcorewwwi.onion.

PC için Tor Browser ayarlarını yapmak için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz. Bilindiği gibi Ülkemizde Tor ağına erişimde sıkıntılar yaşanıyor.

VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır?

Android cihazlar için ise aşağıdaki yazımızı okuyarak cihazınızı Tor ağına bağlayabilirsiniz.

Android Telefonlar Tor Ağına Nasıl Bağlanır?

Facebook’un Tor sitesi aslında yeni değil. Yaklaşık iki yıldır kullanımda olan onion sitesinin kullanıcı sayısı Haziran 2015’te 525bini bulmuş. Tor ağının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, Tor ağındaki Facebook’un kullanıcı sayısı da giderek arttı. 2016 yılı ile birlikte kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı.

Facebook neden buna ihtiyaç duydu?

Facebook’un güvenlik mekanizmaları gereği, Tor ağındaki bir kullanıcının Facebook’un normal web adresi olan www.facebook.com adresini kullanarak giriş yapması bazı sorunlara neden oluyordu.

Örneğin, Türkiye’deki bir kullanıcı Tor ağını kullanarak www.facebook.com adresine giriş yapmak istediğinde, konumu o an Arjantin’de göründüğü için Facebook durumdan şüphelenerek bazı güvenlik tedbirleri uygulamak zorunda kalıyordu. Bilindiği gibi Tor, kullanıcılarını birkaç defa farklı ülkelerdeki düğümler üzerinden aktararak, bir çıkış düğümü üzerinden internete eriştirmektedir.

Bu durumdaki kullanıcıların güvenlik ve gizlilik taleplerini dikkate alan Facebook, Tor ağının sağladığı şifrelemeyi kaybetmeden kullanıcılarının Facebook’a erişmesini onion sitesi üzerinden sağlamaya çalışmış.

Facebook onion sitesi SSL koruması da sağlıyor

Tor ağı üzerinden Facebook kullananlar için, Tor ağının sağladığı güvenliğin haricinde Facebook bir de SSL koruması sağlıyor. Böylece kullanıcılar SSL sertifikasını kontrol ederek doğru adrese bağlandıklarından emin olabilirler.

Yeni gelişmeler mi olacak?

11 Şubat Pazartesi akşamı Tor projesinin resmi Twitter hesabından gönderilen bir tweet ile kullanıcıların tor ağındaki Facebook adresine erişebilirliği sorularak test edildi. Bu test, çoğunlukla kullanıcıların erişebildiklerini belirttikleri Facebook’un onion sitesinde acaba yeni gelişmeler mi olacak sorusunu akıllara getiriyor.

Tor projesine ait Twitter hesabından erişim testi yapıldı

Tor ağındaki Facebook onion sitesindeki gelişmelerin takipçisi olacağız.

5 YORUMLAR

 1. Birisi için gizlilik ve güvenlik önemli ise özellikle gizlilik neden Facebook kullansın? Bu tür insanlar sosyal medya kullanmaz ki

  Yinede güzel yazı ama

  • Merhaba, kısmen hemfikirim sizinle. Zaten yazımızda Facebook’un Tor ile birlikte kullanılması ile kullanıcıların bilgilerini hiç kimseye kaptırmayacağını söylemiyoruz. Facebook’ta hesap açmakla zaten bir kullanıcı kişisel bilgilerini Facebook’a kaptırmış olur.

   Kullanıcıların Facebook’a girerken Tor kullanmasındaki amaç, MITM saldırısı ya da benzeri durumlara karşı bilgilerini güvence altına almak. Şuradaki https://blog.teknopusula.com/ucretsiz-wi-fi-kullaniyor-musunuz-bir-daha-dusunun-4322/ yazımızı incelerseniz demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

   Teşekkür ederiz.

BİR CEVAP BIRAK