Ubuntu 17.04 Zesty Zapus Yayımlandı

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus Yayımlandı

10737
1
PAYLAŞ
Ubuntu 17.04 Zesty Zapus sürümü yayımlandı

Linux tabanlı özgür ve ücretsiz popüler işletim sistemi Ubuntu‘nun Ubuntu 17.04 sürümü “Zesty Zapus” kod adıyla yayımlandı. Sürümlerin kod adlarını alfabetik olarak seçen Ubuntu, böylece alfabenin son harfine ulaşmış oldu. En popüler Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’nun bu sürümünde hangi yeniliklerin olduğunu inceledik.

Zesty Zapus “Lezzetli Zıplayan Fare” anlamına geliyor

Ubuntu 17.04 Özellikleri

Ubuntu’nun 26’ıncı sürümü olan Ubuntu 17.04 uzun süreli destek verilen bir sürüm değil.  LTS (Uzun Süreli Destek; Long Term Support) sürümler iki yılda bir yayımlanıyor ve hem masaüstü hem de sunucu ortamları için 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunuyor. Ubuntu 17.04 gibi ara sürümler için ise 9 ay süreyle güvenlik yamaları ve yazılım güncelleştirmeleri gibi destekler sunuluyor.

Bu nedenle uzun süreli destek sağlanan LTS sürüm kullanmak isteyenlerin Ubuntu 16.04 LTS’yi kullanmaya devam etmesi gerekiyor. Bir sonraki LTS sürümün 18.04 LTS olacağını ve 2018 yılı Nisan ayında yayımlanacağını da belirtelim.

Unity masaüstü ortamına devam

Ubuntu 17.04 sürümü Unity masaüstü ortamı kullanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Ubuntu’nun kendi geliştirdiği masaüstü ortamı olan Unity’den vazgeçerek GNOME masaüstü ortamını varsayılan olarak kullanacağına dair duyurular çıkmıştı. Ancak bu sürümde Unity kullanılmaya devam ediyor.

Güncelleşen bileşenler

Çekirdeği Linux Kernel 4.10 ile güçlendirilen sürüm AMD Ryzen veya Intel Kaby Lake sistem kullanmak isteyenleri memnun edecektir.

Ubuntu en popüler Linux dağıtımlarından biri

GNOME uygulamaları bazı istisnalar dışında (Nautilus 3.20, Terminal 3.20 gibi) GNOME 3.24‘e yükseltilmiş. Libre Office‘in 5.3 sürümünü varsayılan olarak kullanabileceğimiz yeni sürümde Firefox 52 de yer alıyor.

Takas alanı artık gerekmiyor

Kurulum esnasında belirlenen takas alanının (SWAP) artık diskte ayrı bir alanda belirtilmesi gerekmiyor. Bunun yerine Ubuntu 17.04 bir SWAP dosyası kullanıyor.

Diğer bazı değişiklikler

Ubuntu 17.04 sürümü ile birlikte artık 32-bit PowerPC desteği verilmiyor, ancak ppc64el desteği sürüyor.

Bununla birlikte ağ kurulumları için önemli bir değişiklik sunulmuş. Varsayılan DNS çözümleyici artık systemd-resolved olarak belirlenmiş.

Yazıcıya özel sürücüler olmadan yazdırma desteği sunan IPP Everywhere, Apple AirPrint ile bazı PDF ve Postscript gibi yazıcılara da destek verilmiş.
Takvim uygulaması hafta görünümüne geçmiş durumda.
Sunucular için ise Qemu 2.8, Libvirt 2.5 ve LXD 2.12 sürümlerine güncellenmiş. LXD bu sürümde GPU passthrough için destek sunuyor. DPDK’nın en yeni sürümü 16.11.1 de bu sürümde yer alıyor. Bununla birlikte OpenStack, Ocata ile birlikte birtakım yeni bileşenler içeriyor.

Ayrıca sürüm notları yer almayan bir özellik olarak, kullanıcı dönüşleri arasında en çok göze çarpan iyileştirmenin, aşırı fan sesi çıkması sorununun ortadan kalkması olarak belirtebiliriz.

Ubuntu 17.04 sürümünün yeni bileşenleri için sürüm notları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yeni sürümü nasıl edinebilirsiniz?

Ubuntu’nun yeni sürümü 17.04’ü Ubuntu’nun kendi edinme sayfasından indirebilirsiniz. Burada farlı sistemler için farklı sürümleri bulabilirsiniz.

Ubuntu 16.10’dan sistem yükseltmek için “Sistem Ayarları/System Settings” bölümünde yer alan “Software & Updates”e girerek “Update” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ubuntu’yu komut satırı ile güncelleme

Sürüm güncellemesini komut satırından yapmadan önce mevcut sürüm için gereken güncellemeler yapılmalı. bunun için öncelikle şu komutları sırası ile kullanın;

ve

Bazı yükseltme bilgileri sunulacaktır. Kabul etmek için Evet/Yes anlamında “e/y” tuşuna basın ve kabul edin. Bu işlem biraz zaman alabilir.

İşlem bittikten sonra aşağıdaki komutu kullanarak değişen bağımlılıkları içeren yükseltmeleri yapın;

Şimdi yeni sürüme güncelleme yapılacak hale geldik, ancak öncesinde “update-manager-core” paketinin yüklü olup olmadığına bakmak için aşağıdaki komutu kullanın;

Eğer sistemde “update-manager-core” paketi yoksa yükleyecektir. Bu paket Ubuntu’nun sürüm yükseltme yöneticisidir.
Genelde uzak bağlantı gerektiren sunucu sistemleri için kullanılan “do-release-upgrade” yükseltme yolunu kullanacağız;

Yükseltme işlemi esnasında olası soruları kabul etmek için “y” seçeneğini girmeniz gerekebilir. Tamamlandıktan sonra yeniden başlatma gerektirecek ve size yeniden başlatmanız için seçenek sunulacaktır.
komut satırından da yükseltme yapılabilir
Yükseltme esnasında sistemi kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.
:::Linux ile ilgili eğitim yazılarımız da ilginizi çekebilir: Linux Dersleri

1 YORUM

  1. Ne kadar güncelleme yapsalarda şu masaüstü ortamından kopamıyorlar, hiç kullanışlı değil.
    Deepin veya mint kullanmayı tercih ediyorum.

BİR CEVAP BIRAK