VPN Engellemesine Çözüm: TOR

VPN Engellemesine Çözüm: TOR

TOR VPN engellemesi nasıl kaldırılır-kesin çözüm

14485
4
PAYLAŞ
VPN Engeline Çözüm: TOR

Gün içersinde sosyal medya hesaplarına erişim engellenmiş, bazı GSM operatörleri internet erişim hızını kısıtlamışlardı. Ancak tüm bu engellemelere rağmen sosyal medya hesaplarınıza nasıl erişeceğiniz konusunda basit yöntemleri (VPN gibi) sizlerle paylaşmıştık (Whatsapp açılmıyor, Facebook, Instagram neden çalışmıyor). Bir kaç saat önce bazı haber sitelerine ve ekşi sözlük gibi platformlara düşen bir haberde sosyal medya hesaplarının yanısıra artık VPN servislerinin de engellendiğine dair haberler yansıdı.

Bu demek oluyor ki yasaklanan sosyal medya hesaplarına erişim imkanı sunan VPN çözüm yöntemleri ortadan kaldırıldı. Popüler VPN hizmetleri arasında yer alan VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN ve IPVanish VPN gibi VPN hizmetlerinin engellendiği ve bu VPN hizmetlerini kullanarak sosyal medya hesaplarına girenlerin sorun yaşadıkları dile getiriliyor.

VPN Engeline Çözüm: TOR

Ancak VPN engellemesinin de bir çözüm yöntemi bulunmakta. VPN çözümlerinden biri olan TOR, eğer bir gün TOR engellenirse şeklinde hazırladığı bir klavuzda TOR’un engellenmesi halinde erişimin sağlanmasına yönelik çözüm yollarını gösteriyor.

VPN engellmesi nasıl kaldırılır
VPN engellmesi nasıl kaldırılır

Adım adım VPN servislerinden biri olan TOR’u engellenmesine rağmen VPN engellenmesinin nasıl kaldırılabileceğine dair çözüm yöntemi anlatılmaktadır.

  1. Adım:

TOR’u yükleyin.

TOR'u yükleyin
TOR’u yükleyin

2. Adım:

TOR’un yükleneceği yeri seçin.

TOR'un yükleneceği yeri seçin
TOR’un yükleneceği yeri seçin

3. Adım:

TOR ayarlarını yapın.

TOR engelini kaldırmak için ayarlara girin
TOR engelini kaldırmak için ayarlara girin

4. Adım:

İnternet erişim sağlayıcınız TOR’u engelledi mi? EVET seçin.

TOR'u engelleyen ülkeler arasında mısınız sorusuna YES işaretleyin
TOR’u engelleyen ülkeler arasında mısınız sorusuna YES işaretleyin

5. Adım:

Servis sağlayıcı Tor’u engellese bile “bridge” seçeneği bu engeli aşmaya yarıyor. Dolayısıyla “Köprü” seçin. Burada “obfs4” seçeneğini seçin.

Provided Bridges'i obfs4 seçeneğini seçin
Provided Bridges’i obfs4 seçeneğini seçin

6. Adım:

Artık TOR’a bağlanabilirsiniz.

TOR'a bağlanın
TOR’a bağlanın

7. Adım:

VPN engellenmesine çözüm yolu
VPN engellenmesine çözüm yolu

Özgür İnternet’e hoş geldiniz!

Tor’un bridge/köprü ayarlarının nasıl yapıldığını gösteren videomuzu VPN ve Tor Engeli Nasıl Aşılır? konulu haberimizden izleyebilir ve köprü ayarları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Tor’un dışında En İyi Ücretsiz VPN Önerileri istiyorsanız VPN Engellendi: En İyi VPN Tavsiyeleri yazımızı okuyabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Gerçekten harika bilgi, saatlerdir Tor’u tekrar nasıl kullanacağımı arıyordum. VPN engellemesine bridge ayarlarıyla erişileceğini bilmiyordum. Teşekkürler.

  2. Bugün Tor’un engellendiğine dair haberler çıktı. Ancak sizin anlattığınız Tor engeline çözüm gerçekten işe yaradı. Teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK