WestWorld: 3D yazıcılar ve yapay zeka temalı yeni dizi

WestWorld: 3D yazıcılar ve yapay zeka temalı yeni dizi

10495
0
PAYLAŞ
West World Dizisi

Önümüzdeki 10 yılda geleceğe yön verecek en önemli teknolojik gelişmeler olarak Arttırılmış gerçeklik uygulamaları, 3D yazıcılar, sanal gerçeklik teknolojisi, yapay zeka ve drone’lar ön görülmektedir.

Günümüzde söz konusu teknolojiler yeni yeni ortaya çıkmakta ve bu teknolojiler ile yeni iş modelleri oluşturulmaktadır.

Söz konusu teknolojilerin geleceğe yön vereceği gerçeğini gören sinema sektörü de bu teknolojileri kullanmakta hatta bunun hikayesini oluşturmaktadırlar.

Yeni bir dizi olan WestWorld dizisi de yapay zeka, 3D yazıcılar ve arttırılmış gerçeklik teknolojilerini oldukça başarılı bir şekilde işlemiş, gelecekte bu teknolojiler ile neler yapılabileceğine dair hayal dünyamızda izler bırakabilecek oldukça dikkat çekici bir bilim kurgu dizisi. Henüz üç bölümü yayınlanmasına rağmen WestWorld dizisi izleyiciler tarafından tam not alan bu dizi geleceğin trend teknolojileri olarak gösterilen 3d yazıcılar, arttırılmış gerçeklik, yapay zeka temalarını bir adım öteye taşımış gözüküyor.

West World Dizisi 3D Yazıcı İle İnsansı Robot Yapımı
West World Dizisi 3D Yazıcı İle İnsansı Robot Yapımı

Dizinin konusuna burada değinmeyeceğiz ancak 3D yazıcıların günümüzde sadece plastik heykellerin yapıldığı bir teknolojinin çok daha ötesinde kullanılacağı bilimsel gerçeği, dizide oldukça başarılı bir şekilde işlenmekte. 3D  yazıcılar ile insan organların üretilebileceği konusunda bilimsel makaleler yayınlanmakta. Bu da aslında henüz 3D yazıcılardan beklentilerin çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Dizide sanal bir kasaba oluşturulmakta ve bu kasabada gerçek insanlar ile 3D yazıcılar ile oluşturulan ve yapay zeka ile donatılan  insansı robotlar (Androids) arasında geçen hikaye işlenmekte.

West World Dizisi 3D Yazıcılar İle Vahşi Batı Figürleri Yapımı
West World Dizisi 3D Yazıcılar İle Vahşi Batı Figürleri Yapımı

Dizide yer alan diğer bir dikkat çeken teknoloji ise arttırılmış gerçeklik kavramı. Augmented Reality  (AR) yani arttırılmış gerçeklik, yani gerçek ortama sanal kavramların yerleştirilmesi temeline dayanan bu teknoloji dizide çarpıcı bir örnek olarak seyircilere yansıtılmakta.

Teknoloji hayal ile başlar daha sonra hayat bulur. Şu anda vay be dediğimiz birçok teknoloji ile çok kısa bir süre içersinde karşılaşacağımız geçmişteki örneklerle sabit.

Resimler HBO kanalından alıntıdır.

BİR CEVAP BIRAK